Řeka Bílina má šanci na zlepšení, rybáři do ní vysadili 20 tisíc ryb

Do Bíliny, která patří k nejznečištěnějším řekám v republice, vysadili rybáři přes 20 tisíc jelců jesenů. Tyto ryby patří k původním druhům, které v řece žily, ale vymizely kvůli častým ekologickým haváriím. Jde o letošní druhé vysazování, rybáři se pro ně rozhodli po úspěšném pokusu z dubna.

"Letos v létě byl proveden průzkum výskytu ryb na několika úsecích řeky Bíliny. Právě jelec jesen, vysazovaný letos na jaře, hojně osídlil tůně i proudná místa toku," upozornil Václav Jelínek, technik Českého rybářského svazu v Ústí nad Labem.

"Je to cenná ryba, která v Bílině do teď chyběla. Vymizela právě kvůli znečištění. To, že se nyní vrací, svědčí o tom, jak se voda v Bílině zlepšuje," vysvětlil při předchozím vysazování.

Jelci se dostali do Bíliny v Českých Zlatníkách na Mostecku, v Hostomicích na Teplicku a Stadicích nedaleko Ústí nad Labem. Za normálních okolností by jich na jednom kilometru řeky mělo žít zhruba 200 kilogramů. Kromě jelců jesenů se na jaře vysazovali i kapři. A v příštím roce by se do řeky dokonce měli vrátit úhoři.

Na návrat ryb přispívá společnost Unipetrol, jejíž úniky škodlivin v letech 2007 a 2009 způsobily velké úhyny. Do roku 2012 věnuje na obnovu rybí populace v Bílině 250 tisíc korun.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info