Poškozené hlízy nejprve modrají, pak šednou

Velké množství hlíz vypadalo v letošní sklizňové sezóně po uložení do skladů jako by se nedávno ocitlo v ringu. Hlízy měly pod slupkou modré skvrny, které se později zbarvily do bělošedé barvy. Především rychlý buněčný růst v srpnu způsobil, že hlízy byly letos obzvlášť citlivé vůči mechanickému poškození. K tomu přistoupily další faktory jako náchylnost odrůd, nedostatečné zásobení hlíz draslíkem, suchá půda, nastavení vyorávače apod.

Příčiny vzniku modrých skvrn objasňuje Dr. Harald Beyer, poradce Zemědělské komory Severního Porýní-Vestfálska, následovně:

V důsledku mechanického zatížení (např. při sklizni) mohou buňky praskat. Pod slupkou se tak vytvářejí modré skvrny, které se stávají zřetelnými zhruba 12 až 24 hodin po poškození. Poté poškozené pletivo pomalu vysychá. V průběhu vysychání se modrá barva pomalu vytrácí a zůstává bělošedá. Vysycháním buněčných pletiv vznikají malé dutinky. Symptomy jsou dobře patrné 10 až 14 dní po naskladnění.

Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info