Slovenští žalobci obvinili dva exministry za kůrovce v Tatrách

Slovenská prokuratura obvinila dva bývalé ministry životního prostředí za to, že nepovolením těžby kalamitního dřeva ve Vysokých Tatrách přispěli k rozšíření kůrovce. Oba obvinění podali vůči stíhání stížnost, exministr László Miklós označil postup prokuratury za absurdní. Napsal to dnes list Sme.

Těžba dřeva v přísně chráněných lokalitách v Tatranském národním parku vyvolala konflikt mezi ochranáři a lesníky po větrné smršti z roku 2004. Zatímco lesníci chtěli odvézt popadané stromy, ekologové tvrdili, že si příroda se škodlivým hmyzem poradí sama. Slovenští aktivisté před pěti lety spolu s českými kolegy přímo ve dvou tatranských dolinách bránili lesníkům v práci. Spory ekologů a lesníků skončili poté, co ministerstvo životního prostředí výjimku na těžbu na území s nejvyšším stupněm ochrany neudělilo.

Prokuratura nyní podle Sme obvinila Miklóse a jeho nástupce v čele ministerstva životního prostředí Jaroslava Izáka z ohrožení a poškození životního prostředí. Svou nečinností a nepovolením těžby dřeva prý způsobili, že stromy napadl kůrovec. "Z výsledků zkoumání vyplynulo, že aktivní přístup k ochraně lesa, tedy těžba poškozených porostů a zabránění přemnožení podkorního hmyzu, je vhodnější než pasivní přístup, tedy ponechání poškozeného lesa," napsala prokuratura v obvinění.

Miklós, který byl naposledy ministrem v letech 2002 až 2006, označil obvinění za nekompetentní. "Musím se nad tím usmívat, ale dělá mi to starosti. Musel jsme napsat stížnost, otravovat kolegy, hledat dokumenty. Uvidím, jak se rozhodně prokurátor, přinejhorším z toho bude soud a celé to bude směšné," řekl Miklós. Dodal, že právě ponecháním přírody přirozenému vývoji vyroste v Tiché a Kôprové dolině přirozený les. Exministr prokuratuře také vyčetl, že při rozhodování vycházela pouze z dvou posudků vypracovaných lesníky, kteří mají podle něj zájem na těžbě a zužitkování dřeva. Znalecký posudek odhadl ekonomické škody způsobené kůrovcem na deset milionů eur (248 milionů korun) a škody způsobené na životním prostředí na tři miliony eur (více než 74 milionů Kč).

Generální prokuratura se má k případu vyjádřit později v tomto týdnu, podle Sme vyšetřování kůrovcové kalamity začalo právě na základě jejího podnětu. V roce 2009 tehdejší generální prokurátor a nyní vysoký představitel prokuratury Dobroslav Trnka kritizoval ekology za to, že těžbě kalamitního dřeva bránili.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info