Databáze obsahu karotenoidů v zelenině ve Švýcarsku
27.02.2013 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Cílem práce řešené ve Výzkumném pracovišti Wadenswil a Výzkumném ústavu potravinářství, výživy a zdraví v Curychu bylo stanovení obsahu karotenoidů v zelenině obvykle konzumované ve Švýcarsku a odhad příspěvku zeleniny k naplňování doporučovaného denního příjmu těchto látek.
Pomocí metod HPLC bylo analyzováno 107 odrůd zeleniny z tříd Asteraceae, Apiaceae,Brassicaceae, Chenopodeae, Liliaceae a Solanaceae.
Přitom bylo zjišťováno obsažené množství šesti karotenoidů a příp. chlorofylu a a b.
Obsah luteinu resp. beta-karotenu se u zelené listové zeleniny pohyboval mezi 0,2 až 134 mg resp. 0,2 až 8 mg/100 g čerstvé suroviny. Nejvyšší obsah byl zjišťován v Brassiceae. Byl zjištěn významný vztah mezi obsahem těchto karotenoidů a celkovým obsahem chlorofylu u různých botanických druhů.
Oranžové a červené druhy zeleniny obsahují širší spektrum karotenoidů. V oranžové karotce dominuje alfa- a beta-karoten, v rajčatech lykopen.
Papriky obsahují navíc zeaxanthin a beta-kryptoxanthin. Ve špenátu je významný obsah luteinu.
Ze zjištěných údajů a z odhadu spotřeby jednotlivých druhů zeleniny ve Švýcarsku vyplývá závěr, že denně je průměrně prostřednictvím čerstvé zeleniny přijímáno 3,3 mg beta-karotenu, 2,2 mg lykopenu a 1,8 mg luteinu. Příjem lykopenu je ve skutečnosti podstatně vyšší vzhledem k značné spotřebě zpracovaných výrobků z rajčat. Bylo by třeba mj. zvýšit příjem luteinu konzumací většího množství tmavě zelených druhů listové zeleniny.
J. Food Composition and Analysis, 29, 2013, č. 1, s. 64-72
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Kontrolou hygieniků v prvním pololetí neprošla pětina pražských školních jídelen a bufetů (19.08.2026)
- Povinný strop u části evropských dotací zajistí podporu pro lokální a generačně ukotvené zemědělce (19.08.2026)
- Botanická zahrada a arboretum MENDELU digitalizuje hospodaření s vodou. Nový systém pomůže šetřit zdroje a chránit cenné sbírky (19.08.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 18. 8. 2026 (19.08.2026)
- Zemědělci od koalice pro boj se suchem očekávají dlouhodobý plán a financování (18.08.2026)
- Tropy už se do konce prázdnin nevrátí. Bude deštivo, přidají se i bouřky (18.08.2026)
- MZe: Žně jsou u konce, úroda obilovin i řepky je meziročně nižší (18.08.2026)
- Lactalis kupuje za 1,34 miliardy dolarů britskou divizi Saputa (18.08.2026)
- Nová pravidla EU mohou zdražit čokoládu. Afričtí pěstitelé kakaa se chystají na změny (18.08.2026)
- Déšť přinesl vláhu, ale nerovnoměrně. Který kraj měl nejvíc a který nejmíň (18.08.2026)

Tweet



