V Holovousích začala stavba Ovocnářského výzkumného institutu

V Holovousích na Jičínsku oficiálně začala stavba Ovocnářského výzkumného institutu, který by se měl stát špičkovým pracovištěm ovocnářského výzkumu a vzdělávání. Měl by také zvýšit konkurenceschopnost českého ovocnářství v Evropě. Stavba ústavu přijde na 378 milionů korun bez DPH a hotová by měla být v roce 2015. Investorem je Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský (VŠÚO), který na stavbu získal dotaci z fondů EU.

Dosud holovouský výzkumný ústav sídlí v pronajatém areálu místního zámku a možnosti jeho rozvoje jsou velmi omezené. Výzkumníci by měli ve vlastních objektech získat jistotu budoucnosti. Nyní má ovocnářský ústav, jehož vznik spadá do roku 1951, přes 70 zaměstnanců a další odborníky hodlá přijmout.

Součásti projektu institutu je vybudování hlavní budovy s laboratořemi, výzkumného skleníku, dvou objektů garáží pro zemědělskou techniku, skladu obalů a rekonstrukce chlazeného skladu ovoce. Stavební část projektu postaví sdružení Jablko, které tvoří firmy Hochtief CZ a BAK stavební společnost.

"Pořídíme i novou přístrojovou infrastrukturu. Na tu jsme zatím neměli dostatek vlastních prostředků a často ani technické podmínky neumožňovaly instalaci moderních přístrojů," řekl jednatel ústavu Jaroslav Vácha.

Ústav o výstavbu nového objektu usiloval od roku 2006. Přípravu stavby provázely problémy se získáním pozemků, které leží v sousedství holovouského zámku. V lednu 2012 ústav získal potvrzení dotace z evropských zdrojů a státního rozpočtu. Celkový objem dotace činí 567 milionů korun a pokrývá všechny uznatelné náklady investice. Součástí projektu je totiž kromě dnes zahájené stavební části ještě také vybavení novými přístroji, obnova zastaralé polní mechanizace, archeologický výzkum, dodávky pesticidů, závlahy a protikroupových opatření a také výzkumný úkol ovocné plodiny.

Institut by měl ovocnářským výzkumníkům umožnit užší spolupráci s obdobnými zahraničními ústavy a významně posunout možnosti smluvního výzkumu pro zahraniční klienty. Ústav bude poskytovat poradenství a vzdělávání pro ovocnáře a zemědělce z Česka. České ovocnářství ročně tvoří hodnotu kolem tří miliard korun a dává práci přibližně 6000 lidí.

Autor: ČTK

www.ctk.cz

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info