Výskyt rzi travní v Německu jako možný důsledek klimatických změn

Vlna vysokých teplot v Německu s sebou v tomto roce přinesla i výskyt vzácné choroby obilovin – na rostlinách pšenice byla zjištěna obávaná rez travní (Puccinia graminis). Spory se na německé území dostaly větrem z teplejších oblastí. Infikované rostliny nepředstavují bezprostřední riziko, protože letní spory a mycelium nepřežívají zimu. Přesto vědci z Ústavu Julia Kühna (JKI) nevylučují šíření patogena v důsledku oteplování klimatu.

„Pokud se každý rok dostávají na pole nové spory vzdušnými proudy z teplejších území, roste tlak na rostliny pšenice“, tvrdí Dr. Kerstin Flath. Podle mykoložky z JKI stanice Kleinmachnow má enormní škodlivý potenciál především rasa Ug99, která byla v roce 1999 poprvé nalezena v Ugandě. „Většina celosvětově pěstovaných odrůd pšenice je náchylných vůči této rase, protože v sobě nesou pouze gen rezistence Sr31, který nepřekonal Ug99“, říká mykoložka. Spolu s kolegy chce zjistit, jak dobře jsou německé odrůdy pšenice proti houbě vyzbrojeny a zda se skutečně jedná o rasu Ug99.

Nedávný apel na šlechtitele pšenice a rostlinolékařské služby vyvolal nečekaně velkou odezvu. Řada vzorků z důležitých pěstitelských oblastí putovala do JKI Kleinmachnow k analýze. Příští jaro budou vědci vědět přesněji, které rasy houby se v Německu vyskytly a zda existují odrůdy pšenice, které vykazují přirozenou odolnost vůči tomuto nebezpečnému patogenu.

V rámci výzkumného projektu pracují vědci z JKI již řadu let na strategii ochrany proti Puccinia graminis f. sp.secalis a Puccinia striiformis f. sp. tritici. Vzhledem k tomu, že oteplování klimatu může vést k rozšíření oblasti výskytu rzi travní, stojí nyní vědci před novým úkolem.

http://www.idw-online.de/de/news546117

Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info