Svatomartinská vína k huse budou i tentokrát ovocná
31.10.2013 | Denik.cz
Novinkou v repertoáru svatomartinských vín letos budou ta růžová, z hroznů odrůdy Zweigeltrebe. Degustátory ve čtvrtek čeká na valtickém zámku druhé kolo hodnocení vín, která se uchází o tuto značku mladých vín. Celkem 202 vzorků.
Hlavní sommelier Národního vinařského centra ve Valticích Marek Babisz ochutnal některé vzorky už v kole prvním, v minulém týdnu. „Vína bílá, například odrůdy Müller Thurgau, které producenti dodali nejvíc, jsou letos pěkná. Voňavá s ovocnými tóny. V chuti i vůni můžeme najít broskev," uvedl ve středu sommelier.
Podle něj budou letos svatomartinská vína kvalitní, výrazněji aromatická, spíše lehčí a také s o něco nižším obsahem alkoholu. Prostě ideální ke svatomartinské huse. Mezi přihlášenými v obou kolech dominuje právě Müller Thurgau s více než sto vzorky.
A jaké další odrůdy posílají vinaři před degustátory nejvíce? Z bílých vín Muškát moravský, z růžových Svatovavřinecké a ve druhém kole právě i Zweigeltrebe, z červených pak Modrý Portugal a Svatovavřinecké. „Růžová vína se mi také líbila. Potvrdilo se, že Zweigeltrebe vždy potěší. Určitě zajímavě zpestří nabídku Svatomartinského," pochvaloval si novinku Babisz.
Vína ucházející se o tuto značku obsahují podle sommeliera Národního vinařského centra asi čtyři až pět gramů zbytkového cukru.
Vyšší bodové hodnocení
Do prvního kola, které se uskutečnilo v minulém týdnu, přihlásilo 69 vinařů a vinařství celkem 240 vzorků. „Uspělo jich sto devadesát. A to přesto, že letos bylo zapotřebí dosáhnout vyššího bodového hodnocení," zmínil Babisz.
Vinaři přihlásili nezvykle hodně vín i do kola druhého. Je to podle něj dané i tím, že hrozny některých odrůd nechali vinaři ve vinicích déle. Červená vína potřebovala navíc jejich delší péči, konkrétně spojenou s odbouráváním kyselin.
Autor: Přemysl Spěvák
Další články v kategorii
- Výsledky základních výběrů I. turnus 2026 (06.03.2026)
- Asijský trh se postupně otevírá českým vývozcům živočišných produktů (06.03.2026)
- Noc pivovarů startuje za 50 dní. Účast už potvrdily téměř čtyři desítky pivovarů ve třech krajích (06.03.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 5.3.2026 (06.03.2026)
- Bohemia Sekt Prestige triumfoval v Japonsku Odváží si nejvyšší ocenění ze SAKURA Awards od ryze ženské poroty (05.03.2026)
- Potkáme v našich lesích exotické dřeviny, jako je sekvojovec obrovský nebo zerav obrovský? (05.03.2026)
- Plenární zasedání členů České akademie zemědělských věd v roce 2026 (05.03.2026)
- Předsedkyně zemědělského výboru Evropského parlamentu diskutovala s jihomoravskými sedláky (05.03.2026)
- Tři sladké pochoutky z Kutné Hory míří do Londýna pro čokoládové Oscary (05.03.2026)
- Varování před kapslemi moringa v internetovém prodeji (05.03.2026)

Tweet



