Nejvyšším stromem ČR je douglaska tisolistá

Porosty na svazích nad řekou Kamenicí na Železnobrodsku ukrývají douglasky, které jsou podle dostupných dat největšími a nejobjemnějšími stromy v České republice rostoucími na lesní půdě. Nejvyšší douglaska měří neskutečných 64,05 m a nejobjemnější má objem 27 m3.

Pod patronací PEFC ČR a ve spolupráci s Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů a vydavatelstvím Lesnická práce proběhlo dne 22. října 2014 přeměření nejvyššího stromu v České republice.

K přeměření byl přizván stromolezec Karel Kejla, který exaktním přeměřením pásmem od špičky stromu po jeho patu potvrdil celkovou výšku - 64,05 m. Předchozí měření byla prováděna pracovníky Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem. Pro základní měření bylo použito laserových výškoměrů. Výška nejvyššího nalezeného stromu byla dále přeměřena za pomoci laserového výškoměru, který je součástí velmi přesné sestavy měřících přístrojů, které se používají při Národní inventarizaci lesů v ČR.

Data z měření nejobjemnější a nejvyšší DG

Číslo stromuObvod (cm)d1,3h (m)m3 hr.s.k. rovnice pro douglasku odvozená z práce Bergela (1971)m3 hr.s.k. objemová rovnice pro jedli (Petráš, Pajtík 1991)
44151325627,2431,16
527587,564,0514,8217,22

Při této příležitosti byly zúčastněnými lesnickými subjekty představeny také aktuální informace o lesích v ČR, jak je uvádí Zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství v ČR za rok 2013 a také možnosti využití douglasky tisolisté v našich lesích.

Zmíněné porosty se nacházejí nadmořské výšce 350–425 m na svazích se severovýchodní expozicí. Ten hlavní, resp. ten s nejvyššími jedinci, roste na svěžích a bohatých stanovištích (lesní typy 5S6 a 5B1 a 5D6), další částečně i na kyselých stanovištích. Centrální část hlavního porostu stojí na typech 5B1 a 5D6. Nevšední výšky má potom jistě na svědomí i konfigurace terénu, kde se na svahu spodní jedinci snaží získat světlo, které jim ubírají ti výše rostoucí. 

Pro představu: výška Petřínské rozhledny je 65,5 m... Nejobjemnější nalezený strom s největším průměrem v d1,3 roste na kraji u svážnice, který výškou 56 m patří spíše do průměru, jelikož díky dostatku oslunění se nemusí „hnát“ nahoru.

„Jsme si vědomi unikátnosti místních porostů. Proto zde není v nejbližší době plánována těžba. Prioritně jsme se na polesí Návarov věnovali rekonstrukci cest, opravě propustků a jiným porostům, které potřebovali péči,“komentoval priority na místním polesí odborný lesní hospodář Jan Štauber.

Podle informací místních hospodářů jsou zdejší porosty díky optimálnímu stanovišti a konfiguraci terénu dlouhodobě velmi stabilní a to i přesto, že výrazně převyšují koruny sousedních porostů.

Video: Nejvyšší strom Česka roste na Jablonecku, má přes 64 metrů (ceskenoviny.cz)

red.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info