Důlní město, které odstartovalo bohatství Austrálie, umírá žízní

Městu Broken Hill v australském vnitrozemí, které odstartovalo místní boom těžby nerostných surovin a vzešly z něj dvě největší světové důlní společnosti, dochází voda. Vrtné týmy nyní svádějí boj s časem a snaží se najít podzemní vodu. Pokud se jim to nepodaří, může být 18.000 místních obyvatel zcela na suchu už začátkem letošního srpna, napsal zpravodajský server The Times.

Na vodě mizející nejen v Broken Hillu se podepsala série ničivého sucha, která postihla státy Queensland a Nový Jižní Wales. Ochromila místní farmy a donutila místní farmáře prodat své ovce a krávy.

Vodu město Broken Hill tradičně uchovávalo v uměle vybudované soustavě jezer Menindee ležící asi 100 kilometrů od něj. Jezera jsou ale už téměř vyschlá, zmizeli z něj kdysi hojní okouni a ptáci odletěli jinam.

Podle starosty města a bývalého horníka Wincena Cuye se kvůli klimatickým změnám závažnost a četnost sucha v oblasti neustále zvyšuje - a tento trend bude nadále pokračovat. "Sucha za sebou následují čím dál tím rychleji a jsou úpornější," řekl. "Bez vody není žádná ekonomika. Je nezbytně nutná pro přežití. Máme z toho velké obavy, protože pokud nepřijde vydatný déšť nebo se nepovede najít podzemní vodu, budeme tu ve velké krizi."

Na místě, kde leží Broken Hill, byly v roce 1883 objeveny nejbohatší zásoby stříbra, olova a zinku na světě. Díky tomu vznikla největší světová důlní společnost BHP Billiton, a své kořeny má v Broken Hill také druhá největší světová firma v tomto oboru - Rio Tinto.

Autor: ČTK

www.ctk.cz

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info