Drůbežáři: Řetězce nás nutí prodávat pod cenou, na vejcích tratíme

Čeští producenti vajec jsou nuceni od letošních Velikonoc prodávat vejce pod výrobními náklady, na jednom vejci z klecového chovu ztrácejí 0,2 Kč, na podestýlkových vejcích 0,35 Kč. ČTK to řekla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Důvodem je tlak obchodních řetězců, dodala. Obchodníci říkají, že se snaží uspokojit požadavky zákazníků.

Podle Dlouhé řetězce bez ohledu na reálnou cenu tlačí na výrobce, aby prodávali vejce za cenu "dumpingových" dovozů, i když česká vejce poté prodávají dráž. Ta se tím stávají méně konkurenceschopná. Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR uvedl, že se obchodníci snaží vyjednat co nejpříznivější ceny ve prospěch zákazníků.

"Požadavky zákazníků jsou různé. Někteří preferují pouze nákup českých vajec, ale je i velká skupina velmi cenově citlivých zákazníků, kteří se řídí výhradně dle ceny. Obchodníci chtějí uspokojit požadavky všech svých zákazníků," uvedla mluvčí svazu Irena Vlčková. Je jen přirozené, že se snaží obchodníci vyjednat co nejpříznivější ceny ve prospěch zákazníků, dodala.

Dlouhá ale tvrdí, že situace je dlouhodobě neúnosná, čeští chovatelé prý budou zaostávat v investicích, až dojdou k úpadku. Následně ceny vajec pro spotřebitele vzrostou, upozornila.

Podle údajů Státního zemědělského intervenčního fondu klesla meziročně průměrná cena zemědělských výrobců vajec letos v dubnu proti březnu 2014 o 0,14 Kč/ks na 1,79 Kč/ks. Obchodní cena vajec za stejné období také klesla, a to o 0,2 Kč/ks na 2,04 Kč/ks. Dovoz vajec do Česka se v letošním březnu proti únoru zvýšil o 76 procent na 3514,5 tuny.

Autor: ČTK

www.ctk.cz

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info