Ipsos: Potraviny vyhazuje alespoň jednou za měsíc 40 procent Čechů

Nespotřebované potraviny vyhazuje stejně jako před rokem alespoň jednou měsíčně 40 procent české populace. Sedm procent lidí dokonce několikrát týdně. Ukázal to zářijový průzkum agentury Ipsos, ve kterém odpovídalo více než tisíc lidí ve věku 18 až 65 let. Lidé potraviny většinou likvidují proto, že jsou plesnivé nebo zkažené.

"Nejvíce se vyhazuje tradičně ovoce, zelenina či pečivo. Největší podíl těch, co naopak vyhazují více potravin než před dvěma roky, je u lidí mezi 18 a 24 lety, což je určitě důvod k zamyšlení," okomentoval výsledky ředitel výzkumu a komunikace společnosti Ipsos Tomáš Macků.

Šest z deseti lidí obvykle vyhazuje potraviny do směsného odpadu, 39 procent je dá zvířatům, více než pětina do kompostu a 15 procent z respondentů uvedlo, že jídlo končí v kontejneru na bio odpad.

Většina lidí se domnívá, že vyhazuje méně potravin než před dvěma roky. Skoro 90 procent lidí si myslí, že by měly být přístupné statistiky o tom, kolik potravin se vyhodí u výrobců, přepravců, prodejců i spotřebitelů.

Řetězce se zaklínají, že se snaží s jídlem neplýtvat, naopak že ho dávají potravinovým bankám. Například Tesco uvedlo, že od roku 2013, kdy začalo s bankou spolupracovat, darovalo přes 50 tun trvanlivých potravin, během letošního září pak odstartovalo pilotní projekt darování ovoce, zeleniny a pečiva. "Pokud bychom měli vyčíslit hodnotu potravin, kterou ročně darujeme, pohybujeme se v částce okolo pěti milionů korun," řekla k tomu mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Podle aktivistů z iniciativy Zachraň jídlo až třetina zeleniny zůstává nesklizená na polích, mimo jiné z estetických důvodů.

Autor: ČTK

www.ctk.cz

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info