Sklizeň vína v EU letos vzrostla, kvalita je velmi vysoká

Sklizeň vína v Evropské unii v letošním roce vzrostla o 2,7 procenta na 171,2 milionu hektolitrů a kvalita vína i výnosy jsou díky teplému počasí velmi dobré. Itálie předstihla Francii a stala se největším producentem na světě, uvedlo dnes evropské sdružení zemědělských organizací COPA/COGECA.

„Letošní rok můžeme s klidem označit za vzorový," řekl agentuře AP zástupce pěstitelů vína v COPA/COGECA Thierry Coste. „Kvalita bude velmi dobrá a co se týče cen, není důvod, aby se podstatněji měnily," dodal.

Sklizeň v Itálii se zvýšila o 12 procent na 50,3 milionu hektolitrů. Podobně jako v řadě dalších evropských zemí i zde bylo dostatečně teplo a sucho na to, aby se škůdci příliš nerozmnožovali a aby vyrostly kvalitní hrozny.

Výrazně naopak klesla produkce ve Španělsku, kde se kvůli dlouhému suchu v jižních oblastech snížila o zhruba čtvrtinu na 40 milionů hektolitrů. I zde ale byla úroda vysoce kvalitní, řekl Javier Pozar ze španělského sdružení vinařů.

Sklizeň vína ve Spojených státech se letos odhaduje na více než 22 milionů hektolitrů. V Argentině, Chile a Austrálii se produkce pohybuje kolem 12–13 milionů hektolitrů ročně.

Také čeští vinaři si letos pochvalují kvalitu hroznů i hektarové výnosy. Podle dosavadní sklizně bude letošní rok nadprůměrný a výnos dosáhne patrně 6,5 tuny z hektaru, což je 1,5 tuny nad dlouhodobým průměrem, uvedl minulý měsíc Svaz vinařů.

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info