Vydry často hynou na silnicích, na riziková místa ukáže aplikace

Chráněné vydry říční podle ochránců zvířat čím dál častěji hynou na českých silnicích. Příčinou je podle nich nejen hustá silniční síť, ale i zanesené propusti pod silnicemi a další nevhodné stavební řešení silnic. Ekologové z organizace ALKA Wildlife dnes proto spustili webovou mapovou aplikaci, která ukazuje na riziková místa. Sledovat ji může nejen veřejnost, ale zejména správci silnic a ochránci přírody. Aby získali informace, kde je potřeba zlepšit průchodnost silnic pro živočichy putující podél vod.

Po celé zemi se podle odhadů vyskytují 3000 až 4000 vyder. Obývají kolem 80 procent území, nejvíce jich je v jižních Čechách a na Vysočině. Počty vyder se rapidně snížily v 90. letech minulého století, od té doby se jejich stavy začaly opět doplňovat. Poslední mapování se uskutečnilo v roce 2011. „My si ale myslíme, že populace stagnuje a v některých oblastech jde dolů," řekla dnes Kateřina Poledníková z ALKA Wildlife.

Od začátku letošního roku byly uhynulé vydry nalezeny na silnicích například u obcí Stříbrná Skalice, Jelení u Bruntálu, Trstěnice u Moravského Krumlova, Úsilné u Českých Budějovic nebo Koloděje nad Lužnicí. V současnosti ochránci kontrolují vybrané úseky silnic, aby doplnili mapu rizikových oblastí po celé zemi.

Ucpané propusti

Z dosavadních kontrol vyplývá, že v 83 procentech by se měly silnice nebo její okolí upravit tak, aby k dalším úhynům nedocházelo. „Víme přesně, kde je problém a co je příčinou. Nejčastěji to jsou ucpané propusti pod silnicí, kde teče malý potok, takže stačí vyčistit," poznamenala Poledníková.

Problémem jsou i rybníky v blízkosti silnic. Pokud mají bezpečnostní přepad, lze u nich podle ekoložky vytvořit takzvané schody, po nichž vydry přelezou a dostanou se zpátky do potoka.

I dalších zvířat podle ochránců hyne na silnicích stále více. Na jaře mívají problémy migrující žáby, pravidelně hyne na silnicích lesní zvěř i ptáci.

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info