Čtvrt miliardy korun pro kraje na ochranu přírody

250 milionů korun - taková částka je určena krajům na dokončení implementace, plánování péče a zajištění péče o lokality soustavy Natura 2000. Novou výzvu z Operačního programu Životní prostředí dnes vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Agentury ochrany přírody a krajiny ČR [1,2]. O podporu na projekty zaměřené na evropsky významné lokality (EVL) a ptačí oblasti (PO) mohou kraje žádat od 30. května 2016 až do konce roku 2017.

„Péče o přírodu něco stojí. Kraje mohou získat peníze nejen na monitoring a mapování, ale především na zajištění potřebné péče o místa, která jsou zajímavá z celoevropského pohledu a jsou proto součástí soustavy Natura 2000. Z evropských zdrojů tak mohou například zajišťovat, aby louky nezarůstaly náletem, pečovat o mokřady a vodní prvky, nebo likvidovat invazní druhy,“ vypočítává František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.  Výzva je omezena na jediné způsobilé žadatele - kraje jako příslušné orgány ochrany přírody pro lokality soustavy Natura 2000. Maximální výše podpory, kterou mohou získat, je stanovena na 100 %.

Opatření, která je možné v rámci výzvy podpořit, náležejí do tří skupin. Dokončení vyhlašování EVL v rozsahu oblasti podpory 6.1 OPŽP 2007–2013 zahrnuje například sběr informací a podkladů pro vyhlášení území a péči o danou lokalitu, přípravu podkladů k vyhlašování, zajištění vyhlašovacího procesu, geodetické zaměřování hra­nic a vyznačení lokalit v terénu. Plánování péče o lokality soustavy území Natura 2000 zahrnuje kromě sběru aktuálních podkladů a informací nezbytných ke kvalitnímu a efektivnímu plánování péče také monitoring a mapování stavu přírodních fenoménů, hodnocení efektivity prováděných opatření nebo tvorbu informačních a technických nástrojů sloužících k ochraně a péči o lokality soustavy území Natura 2000. Poslední skupinou je samotné praktické zajištění péče o lokality soustavy území Natura 2000 vycházející z plánovací dokumentace, tj. souhrnů doporučených opatření, plánů péče, záchranných programů, smluvní ochrany event. dalších relevantních dokumentů. Spadají sem například projekty zaměřené na péči o bezlesí, lesní společenstva, vodní prvky a mokřadní biotopy, likvidaci invazních druhů apod.

Plánované záměry doporučujeme konzultovat na regionálních pracovištích AOPK ČR. Kontakty jsou zveřejněny na stránkách http://www.dotace.nature.cz/opzp-kontakty.html. Pro své dotazy mohou žadatelé též využít emailovou schránku dotazy-PO4@nature.cz.

Žádosti o podporu jsou podávány elektronicky prostřednictvím portálu pro žadatele IS KP14+, který je součástí jednotného monitorovacího systému pro administraci evropských dotací MS2014+. Kvůli elektronickému podání žádosti a povinných příloh je nezbytné, aby žadatel disponoval elektronickým podpisem. Veškerá dokumentace k výzvám z OPŽP 2014–2020 je zveřejněna na webových stránkách programu www.opzp.cz.

Poznámky:

[1] Pro prioritní osu 4 (příjem a hodnocení žádostí) je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zprostředkujícím subjektem.

[2] Zajímavé projekty, které v minulých letech pomohly naší přírodě, shrnuje sborník z Konference Vybrané problémy ochrany přírody a krajiny a možnosti nápravy s využitím evropských a národních dotačních programů. Najdete jej na: http://www.ochranaprirody.cz/res/archive/239/029978.pdf?seek=1435655288

Kontakt:

Lucie Landová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí oddělení procesního a monitoringu, tel: 724035469, e-mail: lucie.landova@nature.cz

Karolína Šůlová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, tel: 724102406, karolina.sulova@nature.cz

 

 

 

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info