Pražská záchranná stanice pomohla dvěma vzácným kvakošům

Dvěma vzácným ptákům kvakošům nočním, kteří se ocitli v ohrožení života, pomohli o prvním červnovém víkendu v pražské záchranné stanice pro volně žijící zvířata. Zatímco dospělý kvakoš už se vrátil zpátky do přírody, osud poraněného mláděte je zatím nejistý. V úterý o tom informovala Petra Fišerová ze společnosti Lesy hlavního města Prahy, které záchrannou stanici v Jinonicích provozují.

Pro dospělého kvakoše se záchranáři vydali v sobotu 4. června do Stromovky. „Byl zamotaný ve vlasci, promočený a vysílený," popsala Fišerová. S pomocí ošetřovatelů se pták vlasce zbavil a po necelém týdnu odpočinku v záchranné stanici mohl být vypuštěn zpět do Stromovky.

Hned o den později, v neděli 5. června, se záchranáři vydali na další výjezd a znovu pro kvakoše nočního. Mládě uvízlo na břehu Císařského ostrova, kde se mu pod velkým kamenem zasekla noha. Pták utrpěl závažné zranění a ošetřovatelé mu museli nohu částečně amputovat.

Osud vzácného živočicha je nejistý

Mládě kvakoše zatím zůstává v záchranné stanici a jeho další osud je nejistý. Pokud se i přes svůj handicap naučí chodit a lovit potravu, vrátí se zpátky na Císařský ostrov. „V opačném případě zvažujeme výrobu protézy, s níž by ovšem kvakoš již musel zůstat v zajetí," uvedla Fišerová.

Kvakoš noční patří mezi zvláště chráněné druhy živočichů. Aktivní je hlavně za šera, proto ho není běžně vidět. Přes den za potravou vyráží jenom v období, kdy krmí mláďata. Při letu kvakoši vydávají charakteristický „kvákavý" zvuk, podle něhož dostali jméno.

Čtěte také: Radní schválili změnu územního plánu kvůli stanici pro zvířata

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info