Nová aplikace FoodCzech ohlídá původ a kvalitu masa i dobu jeho spotřeby

Stále více spotřebitelů klade důraz na lokální původ potravin, jejich správné a nezaměnitelné označení a v neposlední řadě také na kvalitu. Důvodem mohou být různé aféry s nekvalitními či dokonce závadnými produkty pocházejícími ze zahraničí anebo třeba jen snaha podporovat české výrobce. Nová mobilní aplikace FoodCzech díky informacím od výrobců a státní správy ohlídá nejen původ potravin (především masa), ale třeba i datum jejich spotřeby. Cílem využívání aplikace FoodCzech je přinést větší transparentnost při prodeji potravin, zajistit jejich vyšší kvalitu a také podpořit české chovatele.

Statistiky týkající se spotřeby a produkce hovězího a vepřového masa v České republice hovoří jasně.  V posledních letech již v produkci vepřového nejsme soběstační (60 % se dováží a 40 % tvoří domácí produkce). U hovězího se naopak setkáváme s opačným trendem, kdy se více než polovina masa vyprodukovaného u nás vyváží a zároveň se přibližně polovina spotřebovaného hovězího masa dováží.

FoodCzech je informační systém, jehož základem je sběr informací od všech, kteří se na výrobě potravin podílejí – ať už jde o farmáře, řezníka, velký masokombinát či obchod, kde se výsledný produkt prodává. Tyto informace jsou zároveň ověřovány v informačních systémech státní správy (např. portál Ministerstva zemědělství eAGRI nebo systém Státní veterinární správy) a je tak vyloučeno, že dojde k jejich zkreslování nebo falšování. Veškeré údaje o potravinách jsou pak přes aplikaci okamžitě přístupné každému zákazníkovi, stačí vlastním mobilním telefonem naskenovat QR kód na obalu zboží. Mobilní aplikace FoodCzech je zatím dostupná pro operační systém Android a můžete ji jednoduše stáhnout přes Google Play (http://goo.gl/rl802F).

Aplikace je hostovaná v našem Tier III datovém centru, a je tak zajištěna požadovaná rychlost a kvalita jejího fungování. Jednou z hlavních výhod FoodCzech je totiž právě rychlá kontrola původu potravin, a to nejen zákazníkem v obchodě, ale i zpracovatelem ve chvíli, kdy mu dodavatel přiveze suroviny. Na jedné straně si může každý z nás zkontrolovat, zda maso v jeho obchodě má opravdu český původ a jestli někdo nemanipuloval s datem jeho spotřeby, na straně druhé si chovatel může ověřit, zda pod názvem jeho farmy nenabízí potraviny někdo jiný. Díky neustálým křížovým kontrolám mezi články výrobního řetězce a státní správou totiž nemůže dojít k obcházení systému,“ říká Zdeněk Honek, obchodní ředitel společnosti DataSpring, která technologicky zajišťuje sběr informací a chod nové aplikace.

Do vývoje aplikace investovaly svůj čas a finance české firmy, od zemědělských družstev přes prodejce až po IT společnosti. Jejich cílem bylo zjednodušit zákazníkům orientaci na českém trhu s potravinami a zároveň přispět k férovému podnikatelskému prostředí,“ dodává Zdeněk Honek.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info