Honí nás po úřadech, stěžují si malí vinaři. Kontroly ale ničí falšovatele vín

Vést evidenční knihy, podávat prohlášení, psát výkazy o produkci vína, oznamovat zahájení i ukončení výroby. To vše musí splnit vinaři, aby vyhověli podmínkám zákona. Tisíce především malých vinařů zatím ale všechny povinnosti neplní.

Už téměř čtyři měsíce platí novela vinařského zákona. Zatímco někteří vinaři změny nepocítili téměř vůbec, zejména ti drobní se bojí povinností i častějších kontrol.

Jejich zvýšenou četnost potvrzuje i Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Této instituci budou muset nově hlásit své provozovny i majitelé a provozovatelé vinoték. Do října pro ně platí přechodné období - celorepublikově se zatím přihlásilo 238 provozoven, jejich počet se přitom odhaduje až na čtyřicet tisíc.

Je to zbytečné honění po úřadech

Václav Jilčík vyrobí ročně kolem tisícovky litrů vína. Větší část jeho rodina vypije a zbytek prodá, aby měl na postřik a další náklady. Ale tím, že prodává, už musí splnit řadu povinností. „Je to zbytečné honění a vypisování papírů po úřadech,“ říká vinař.

Na jihu Moravy je podle údajů Registru vinic necelých 18 tisíc pěstitelů hroznů a vína. Tisíce z nich podle úředníků neplní předepsané povinnosti.

„Zatěžující to je, ale není to, že by ta zátěž byla nějaká likvidační. Pokud vinař plní všechny povinnosti ze zákona, například si vede evidenční knihu, tak v ní všechny údaje do prohlášení najde,“ řekl Miroslav Račický z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Další zpřísnění od ledna

Od ledna se pak zpřísní podmínky pro prodej vín ve vinotékách. Například Zdeněk Kopeček ve své vinotéce prodává i sudové víno od jiných vinařů. Od ledna kvůli zpřísněným podmínkám toto zařízení zmizí. „Nemá to pro mě ekonomicky smysl, abych si dělal rozbory a měl čisté svědomí, že to víno je v pořádku,“ řekl Kopeček.

Podle kontrolorů nařízení pomůže omezit podvodníky s vínem. „Nebudou se prodávat různě špatná a falšovaná vína v nějakých pokoutných vinotékách,“ uvedl Miroslav Račický z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Odborníci jsou přesvědčeni, že vína jsou kvalitnější. „Mají zlepšující se tendenci. Jak v celkových číslech, tak v tom kritériu, které nás velmi trápilo, a to byly šarže, které byly falšované,“ řekl ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martin Klanica.

FAKTA

Novela vinařského zákona
  • Omezení falšování vína

    Registrace prodejen sudového vína

    Pokuty až 50 milionů

    Zákaz prodeje vína z automatů

    Hlášení a kontrola dovozu vína

    Trikolóra na horní části lahve

      • zdroj: čt24

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info