Přemnožení kůrovce dosáhlo kalamitního stavu. Stát zakázal těžbu dřeva

Ministerstvo zemědělství dočasně zakázalo všem vlastníkům lesů v zemi úmyslnou těžbu dřeva. Nařízení se vztahuje na smrky a borovice. Výjimku z něj mají lesy na území národních parků a jejich ochranných pásem. Reaguje tak na přemnožení hmyzích škůdců lesních porostů (podkorního hmyzu), které v některých krajích dosáhlo dnes již kalamitního stavu.

„Letos, po zjištění, že kůrovcová kalamita v několika krajích graduje a po srpnové větrné smršti, jsme vyzvali ředitele státních podniků Lesy České republiky a Vojenské lesy a statky České republiky, aby až do zpracování nahodilých těžeb zastavili veškeré další úmyslné těžby smrkového dřeva,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Zákaz těžby je navržen do konce roku. Dřevo z kalamit a dřevo napadené kůrovcem by mělo být zpracováno do konce března 2018. Nařízení se nevztahuje na těžby mimořádné, prováděné na základě povolení nebo rozhodnutí orgánu státní správy lesů a na těžbu vánočních stromků.

Dočasné zastavení jiných než nahodilých, resp. kalamitních těžeb by mělo vést také k rychlejšímu zpracování dřeva, které je již vytěženo a leží na odvozních místech nebo na skladech pil.

"Urychlené pilařské zpracování kůrovcem napadeného dříví podstatně přispívá k omezení šíření tohoto kalamitního škůdce lesních porostů," uvedla mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

Zmíněnou kalamitou jsou nejvíce postiženy smrkové a borové porosty, proto se nařízení vztahuje pouze na dřeviny rodu smrk (Picea spec.) a borovice (Pinus spec.).

Účinnost opatření se předpokládá na přelomu října a listopadu tohoto roku.

Autor: Andrea Gričová

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info