Zemědělci uzavřeli kolektivní smlouvu, tarify vzrostou o 6,1 pct

Zemědělský svaz ČR a Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů dnes uzavřely kolektivní smlouvu se zemědělskými odbory na příští rok. Minimální mzdové tarify v zemědělství stoupnou o 6,1 procenta, vyšší bude i příspěvek zaměstnavatele na důchodové připojištění. ČTK to dnes oznámili šéf zemědělských odborů Bohumír Dufek a mluvčí Zemědělského svazu ČR Jana Sixtová. Odbory původně požadovaly růst mzdových tarifů o 8,11 procenta

Zvýšení minimálních mzdových tarifů je podle svazu významně ovlivněno navýšením minimální mzdy, které zvýšilo dva nejnižší tarifní stupně o 11 procent a 9,8 procenta. Ostatní tarify se zvýší shodně o 5,2 procenta.

"Vývoj v ekonomice a nedostatek pracovní síly tlačí na růst mezd v celém hospodářství. Reagovat na to musí také zemědělci, kteří zvyšují mzdy," uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Podle odhadu svazu vzrostou mzdy v sektoru zemědělství, lesnictví a rybářství v letošním roce o více než pět procent.

Loni mzdy v zemědělství, včetně lesnictví a rybářství, zůstávaly podle Zprávy o stavu zemědělství pod úrovní mezd v průmyslu i v celém národním hospodářství. Meziročně průměrná mzda v zemědělství vzrostla o 1,3 procenta na 21.478 korun měsíčně, průměrná mzda v celé ČR byla 27.589 Kč.

"Jednání nebyla jednoduchá, ale jsem přesvědčen, že uzavřená dohoda zohledňuje jak současný vývoj na pracovním trhu, tak situaci v zemědělství," sdělil Pýcha po dnešním podpisu smlouvy.

Pro letošní rok stouply tarify v průměru o 3,79 procenta, smlouva byla podepsána v dubnu. Dnes uzavřená smlouva je platná a účinná od 1. ledna do 31. prosince 2018.

Zemědělců loni znovu ubylo, jejich počet se meziročně snížil o 1,2 procenta na 100.900. Více než polovina z nich je ve věku nad 45 let. Zpomaluje se tak tempo úbytku pracovníků, v předloňském roce jejich počet klesl o 1,4 procenta a v předchozích rocích byl úbytek ještě vyšší.

fsl snm

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info