Rybízu začala v Česku škodit štítenka, nemusí zůstat jen u něj

Rybízu v Česku začala škodit štítenka katalpová, dosud se tento hmyz vyskytoval pouze na okrasných dřevinách. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) varuje, že škůdce se může vyskytovat nejen na rybízu, ale i na dalším drobném ovoci, případně i jiném ovoci. Štítenka škodí na dřevnatých částech a chemická ochrana je problematická, uvedla mluvčí ÚKZUZ Ivana Kršková.

Štítenka se celý život chrání voskovým štítem, proto odborníci radí načasovat aplikaci postřiku v období výskytu larev, které jsou nejzranitelnější, protože ještě nemají štítek. "Tato doba trvá ovšem jen několik dní," uvedla Kršková. Rychlost líhnutí závisí i na počasí, může být rychlé a hromadné i rozvleklé.

Samičky jsou velké až 2,5 milimetru, samečci jsou poloviční. Při velmi hustém osídlení mohou štítky a voskové výpotky zcela pokrýt kůru kmene a větví. "Při přemnožení jsou napadány i listy a plody. Silné napadení má za následek ztrátu barvy listů a jejich předčasný opad, znehodnocení plodů, usychání větví a případně i odumírání celých stromů," uvádí specializovaný portál ministerstva zemědělství. Štítenka katalpová se vyskytuje v teplejších oblastech a do Česka byla zavlečená.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info