V Berlíně protestovali včelaři kvůli používání glyfosátu

Dvojice braniborských včelařů dnes na protest proti agrární politice německé vlády složila před berlínským sídlem ministerstva zemědělství dvě a půl tuny medu kontaminovaného glyfosátem, část včelího produktu pak vylila na schody budovy. Původně se očekávalo, že pár přiveze do Berlína čtyři tuny medu, které kvůli obsahu kontroverzního herbicidu musí zničit.

Včelaři tvrdí, že ministryně zemědělství Julia Klöcknerová činí jen málo pro ochranu včel a zajištění druhové rozmanitosti. Ministerstvo ale podle agentury DPA v prohlášení uvedlo, že braniborský případ, kdy obsah glyfosátu v medu překročil hraniční množství stanovené Evropskou unií, je pouze ojedinělý.

Glyfosát vyvinula společnost Monsanto, která herbicid uvedla na trh pod obchodním názvem Roundup. Firmu Monsanto předloni v červnu koupil německý agrochemický a farmaceutický konglomerát Bayer, který kvůli zdravotním dopadům herbicidu čelí tisícovkám žalob.

Chemickou látku glyfosát označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

zpt mka

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info