V kauze Penam vypovídá další svědek zevnitř. Bude to stačit na uzavření případu?
05.01.2021 | pekarske-technologie.cz
Ve skandálu týkajícím se stomilionové dotace na inovativní linku, která byla prozatím zaplacena z veřejných peněz, nastal významný zlom. Za přelomový můžeme považovat především fakt, že je to poprvé, co se v nějaké kauze týkající se současného premiéra Andreje Babiše a jeho dotačních kauz objevil svědek zevnitř.
Michal Miksche první svěděkPrvním, kdo se v této záležitosti ozval byl Michal Miksche, bývalý provozní ředitel firmy Penam, který se ihned stal klíčovým svědkem. Svou výpovědí v podstatě vyloučil možnost, že by se v případě dotace na zdravější toastový chleba jednalo o nedorozumění. Prohlásil totiž, že parametry nové inovativní linky byly pouhou kopií již několik let používané linky v pekárně v Liekenu, která taktéž patří českému premiérovi. Parametry byly navíc převzaty i s chybami, čehož si všimli i vyšetřovatelé z Evropské komise, která se po dlouhém vyšetřování rozhodla dotaci neproplatit.
Vladimír Hora jako další významný svěděkVyšetřování kauzy policií ČR však doposud uzavřeno nebylo a objevil se i druhý významný svědek ochotný vypovídat. Vladimír Hora je jednatelem společnosti Futurpol, která Penamu již 22 let dodává nové technologie. Firma Futurpol se zúčastnila výběrového řízení na tolik diskutovanou inovativní linku a dostala se tak k detailnímu popisu poptávky zadavatele. Firma následně část zakázky získala a podepsala tak na tuto část doložku o mlčenlivosti, což je pochopitelným důvodem, proč její jednatel nyní nechce médiím odhalit detaily. Na výpověď v případě podezření ze spáchání trestného činu se však doložka nevztahuje a nový svědek je ochoten svědčit na policii. Případ se ho totiž prý osobně dotýká, jelikož danou linku pro Penam platíme my všichni z vlastních kapes. Dle jeho názoru na ni firma Penam neměla nárok a své tvrzení může doložit dokumentací.
Ministr Karel Havlíček, kterého do vlády přivedl sám pan ministr, se však brání zastavení vyplácení dotací firmě Penam, a to i přes rozhodnutí EU a svědecké výpovědi. Tvrdí, že se bojí soudu s Agrofertem, jelikož prý byly dodrženy veškeré podmínky dle českého právního řádu. Dokument vydaný jeho ministerstvem však jasně říká, že v případě podezření na nesrovnalosti, které by mohly mít finanční dopad, je poskytovatel dotace oprávněn vyplácení zastavit. Na co tedy ministerstvo čeká?
Autor: redakce
Další články v kategorii
- Lesy v Pardubickém kraji se mění ve prospěch listnatých dřevin (15.08.2026)
- Hašení požáru špatnými hasicími prostředky, říká o Babišově koalici proti suchu zemědělec Štefl (14.08.2026)
- Evropu sevřela už pátá letošní vlna veder. Opět za ni může tepelná kupole (14.08.2026)
- Experti: Sucho v ČR pomůže řešit kombinace zadržování vody v krajině a nádrží (14.08.2026)
- Vláda chce na boj proti suchu čtyři miliardy korun a speciální zákon (14.08.2026)
- Horké a suché počasí nahrává vosám. Jejich hnízda letos rostou za mimořádně teplých nocí rychleji (14.08.2026)
- Společnost Maso uzeniny Polička se po dvou letech ztrát vrátila k zisku (14.08.2026)
- Extrémní půdní sucho sužuje Česko. Rostlinám dochází voda (14.08.2026)
- Do Česka přichází nový burgerový řetězec. Zrodil se ve zrušených záchodcích (14.08.2026)

Tweet



