Pandemie srazila spotřebu čokolády ve Švýcarsku na 40leté minimum

Spotřeba čokolády ve Švýcarsku byla loni nejnižší za posledních 40 let. Klesla v průměru na 9,9 kilogramu na obyvatele, o rok dříve to bylo 10,4 kilogramu, vyplývá z údajů federace výrobců čokolády Chocosuisse. Důvodem je práce z domova, hygienická opatření a také absence turistů kvůli pandemii, píše AFP.

Pokles o deset procent zaznamenala i výroba čokolády, ve Švýcarsku se jí loni vyrobilo 180.000 tun. Vývoz do zahraničí, který představuje odbytiště pro 70 procent švýcarské čokolády, loni klesl o 11,5 procenta. Švýcarsko má podle statistik nejvyšší spotřebu čokolády na obyvatele. Je to ale zapříčiněno tím, že se průměr počítá z prodané čokolády na počet obyvatel a Švýcarům se tak připisuje i spotřeba čokolády, kterou si ve skutečnosti odvezou zahraniční turisté. Pro srovnání Češi podle Českého statistického úřadu spotřebují v průměru 6,4 kilogramu čokolády za rok.

Během epidemie covidu-19 se méně cestuje, a tak ubylo neplánovaných nákupů čokolády například na nádražích a v centrech měst. Lidé se také méně navštěvují, klesla tedy spotřeba bonboniér a pralinek, které představují častý dárek, vysvětluje Urs Furrer, šéf Chocosuisse.

Naopak stoupla spotřeba čokoládových polotovarů, tedy "hmoty, kterou používají pekaři a cukráři", uvedl Furrer. Důvodem je rostoucí chuť Švýcarů konzumovat sladké pečivo doma.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info