Zvyšování lesní těžby v Evropě není tak dramatické. Tým vědců vyvrátil studii Evropského výzkumného centra (TZ FLD)
30.04.2021 | Silvarium
Autoři ze Spojeného výzkumného centra Evropské komise tvrdí, že po roce 2016 došlo v Evropě k 69 % nárůstu lesních těžeb. Toto zjištění vyvolalo v Evropě bouřlivé odborné a politické diskuse. Třicet vědců z 13 evropských zemí – včetně odborníků z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze však závěry této studie zpochybnilo vydáním článku v časopise Nature.
Narůstá těžba lesa v Evropě? Ano, ale zdaleka ne v takovém rozsahu, jak uvádí studie publikovaná v časopise Nature z června 2020. Ve studii Abrupt increase in harvested forest area over Europe after 2015 byl na základě satelitních dat zjištěn 69 % nárůst těžeb v Evropě po roce 2016. Autoři ze Spojeného výzkumného centra (JRC) Evropské komise tvrdí, že tento nárůst souvisí s rostoucím trhem se dřevem, který je podporován evropskými politikami z oblasti bioekonomiky a bioenergie. Tato publikace vyvolala bouřlivé vědecké a politické diskuse, které souvisely i s jednáním Evropského parlamentu a Evropské rady o Evropské lesnické strategii po roce 2020. Nyní třicet vědců z 13 evropských zemí – včetně odborníků z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze – zpochybnili závěry této studie. Palahí a kol. ve své reakci „Concerns about reported harvests in European forest“ potvrdili, že nárůst těžeb zjištěný JRC vyplývá ze série metodologických pochybení.
Tyto chyby souvisí s podceněním citlivosti satelitních dat, která se v hodnoceném období významně zvýšila, jakož i se změnami lesa v důsledku vlivu přírodních disturbancí. Například mortalita stromů v důsledku sucha, vichřic a napadení kůrovcem byla často nesprávně interpretována jako těžba.
„V budoucnu by informace o lese měly být hodnoceny více obezřetně, zohledňujíc širokou škálu možných metodologických problémů, ještě před zveřejněním předčasných závěrů. Toto vyžaduje zlepšení spolupráce mezi Evropskou komisí a členskými státy, jakož i striktní využívání vědeckých postupů. Jen tímto způsobem je možné podpořit lesnické politiky v rámci Evropské zelené dohody (EU Green Deal),“ řekl k výzkumu Dr. Marc Palahí, ředitel Evropského lesnického institutu (EFI), který tuto studii koordinoval.„V posledních letech se naše schopnosti hodnotit změny stavu lesa výrazně zlepšily,“ doplňuje další z autorů, Dr. Ruben Valbuena z Univerzity v Bangoru. Jedním z nedostatků původní studie bylo, že autoři podcenili míru, v jaké se satelitní záznamy a metody pro jejich hodnocení zlepšily v průběhu hodnoceného období. „Satelitní data mohou být využívána pouze při zohlednění přísných protokolů pro hodnocení chyb a s jasným odlišením změn lesa v důsledku těžeb a jiných příčin,“ dodává Dr. Valbuena.
„Těžba lesa v Evropě se v posledních letech zvýšila o 6 % – nikoliv však o 69 %, jak tvrdí studie JRC. Tento nárůst souvisí zejména s mírným ekonomickým růstem po ekonomické recesi v letech 2008 až 2012. Co je skutečně zarážející, je bezprecedentní nárůst vlivu přírodních disturbancí, které ovlivňují naše lesy v mnoha oblastech Evropy,“ potvrzuje prof. Gert-Jan Nabuurs z Univerzity ve Wageningenu, který se na této studii podílel.
„Zpochybnění závěrů renomované studie je velice vážný krok. I zde se však prokázala schopnost vědeckého bádaní hledat a poskytovat objektivní informace. I když cesta k nim je někdy klikatá,“ uvádí prof. Tomáš Hlásny a prof. Róbert Marušák z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze.
Důsledky zjištěných pochybení mají globální význam. Mnoho politicky a společensky relevantních studií se dnes opírá o data dálkového průzkumu Země, včetně analýz zaměřených na pochopení rozsahu globálního odlesňování. Tvorba skutečně efektivních politik se proto musí opírat o robustní a vědecky korektní postupy.
Odkaz na celý článek je zde
TZ FLD
Další články v kategorii
- Dotazník ohledně účasti na národní výstavě Brno 2025 (14.03.2025)
- Už týden platí zákaz pálení biomasy, jak je to se špekáčky a grilováním? (14.03.2025)
- Obnovit les za dva nebo pět let? Poslanci mění pravidla, ekologové jsou proti (14.03.2025)
- Trump hrozí EU clem 200 procent na víno, pokud nezruší clo na whisky (14.03.2025)
- Jihočeská rybářství začalo s jarními výlovy asi 55 ploch, ryby jsou kvalitní (14.03.2025)
- Rozšíření rituálních porážek kritizují muslimové i Dagmar Havlová, ministr ho hájí (14.03.2025)
- Karamel s chilli nebo pampeliškou. Manželé z jihu Čech rozjeli sladké podnikání (14.03.2025)
- Jednodušší cesta k národním dotacím. Ministerstvo zemědělství už většinu z nich vyplácí formou sazeb (14.03.2025)
- Ceny za významné počiny v ochraně přírody už poosmé. Putují na Vysočinu a do Moravského krasu (14.03.2025)
- Tiskárna proti impotenci: 3D tištěná topořivá tkáň zachraňuje množení králíků (14.03.2025)