V Hostíně u Vojkovic začala chřestová sezona, zatím sklizní bílého chřestu

V Hostíně u Vojkovic začala minulý týden chřestová sezona, zatím sklizní bílého chřestu. Oproti loňsku je to zhruba o dva týdny dříve, a to v důsledku slunečného počasí. Prodejní ceny jsou stejné jako loni, tedy od 89 do 199 korun za kilogram. Koncem příštího týdne by mohl být i zelený chřest, řekl dnes ČTK Jan Charvát ze společnosti Český chřest.

Chřest se bude letos v okolí Hostína sklízet ze zhruba 180 hektarů ploch, tedy podobně jako loni. Teplé počasí mělo pozitivní vliv nejen na časné zahájení sezony, ale i na kvalitu chřestu. "Vypadá to dobře," řekl Charvát.

Lidé mohou český chřest koupit přímo na farmě, ale také v některých obchodních sítích. Naplno by se měla sezona rozjet od příštího týdne, celkový rozsah sklizně bude záležet i na dalším vývoji počasí.

Zelený chřest dorůstá na světle, tedy na rozdíl od bílého se u něj odehrává fotosyntéza a obsahuje zelené barvivo chlorofyl.

V Hostíně také loni spustili rozsáhlou produkci křenu. I ten je možné si na farmě zakoupit. V posledních dvaceti letech byli čeští zákazníci závislí na jeho dovozu, hostínští farmáři to chtějí postupně změnit.

sbe hj

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info