Plýtvání potravinami vážně škodí přírodě
31.08.2008 | tyden.cz
Likvidace zbytků potravin znečišťuje švédské životní prostředí podobně jako například 460 tisícvytápěných rodinných vil nebo 700 tisíc automobilů.
Vyplývá to z nové studie švédského výzkumného institutu SIK, podle nějž by konec plýtvání s potravinami měl přibližně stejný přínos, jako kdyby ze švédských silnic zmizel každý sedmý automobil.
V závěrech studie je uvedeno, že Seveřané vyhodí plných 27 procent potravin, které nakoupí, přičemž v přibližně přibližně v 18 procentech jde o potraviny stále ještě jedlé. Téměř pětina švédských potravinových nákupů tedy skončí v popelnici i přesto, že na těchto potravinách vůbec nic závadného není.
Z jednotlivých druhů se ve Švédsku nejvíc vyhazují ovoce a zelenina, především brambory. Následují těstoviny, mléčné výrobky, maso a ryby. Průzkum ukázal, že velká část těchto odpadků pochází z talířů, na něž si strávníci naložili příliš vysoké porce. Mezi dalšími poznatky zaujala i skutečnost, že starší generace plýtvají potravinami stejně jako generace mladší. Šetrnost babiček z první poloviny minulého století se tedy zdá být minulostí, neboť současní prarodičové již pocházejí hlavně z éry poválečného rozkvětu a dostatku.
Další články v kategorii
- Většina vinných klobás před Vánoci neprošla testem: Málo masa, příliš soli (17.12.2025)
- Důslednější ochranu zvířat před týráním mají zajistit přísnější pravidla (17.12.2025)
- Pekárna Hruška zahájila v Ostravě provoz chlebové linky téměř za 50 milionů Kč (17.12.2025)
- Důvody k optimismu pro sedláky z rodinných farem existují i v nepříznivých časech (17.12.2025)
- Pivo, auta a losos. Británie podepsala s Jižní Koreou obchodní dohodu (17.12.2025)
- Mlékárně Net Plasy loni vzrostly tržby, zisk však podniku z Bystřice p. H. klesl (17.12.2025)

Tweet



