Mykotoxiny minimalizovat od začátku
13.03.2009 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Toxické metabolity produkuje více než 250 druhů hub – především v obilovinách. Tyto mykotoxiny se dostávají také do potravin a krmiv a mohou poškozovat zdraví lidí i zvířat. Mykotoxiny jsou chemicky velmi stabilní. Vysoké teploty, UV-záření nebo kyslík snižují jejich koncentrace jen nepatrně. Ke stanovení toxinů jsou zapotřebí pracné a nákladné analytické metody. Proto je optimální, pokud pěstitel zabrání šíření škodlivých hub v samém počátku, tedy již při pěstování obilovin. Možností je několik: použití vhodné předplodiny a zpracování půdy, výsev méně náchylných odrůd pšenice, včasné ošetření fungicidy.
Dosud bylo popsáno přes 300 mykotoxinů. K nejvýznamnějším producentům mykotoxinů patří kromě hub rodu Aspergillus a Penicillium také druhy rodu Fusarium, někdy označované jako polní houby, které způsobují posklizňové škody a škody během skladování. Za vhodných povětrnostních podmínek vytvářejí toxiny již před sklizní a v jejich tvorbě pokračují i po sklizni. Dr. Marco Beyer z Univerzity Christiana Albrechta v Kielu zkoumal u nejčastěji se vyskytujícího mykotoxinu deoxynivalenolu (DON) nejdůležitější faktory, které ovlivňují jeho obsah. Výsledek: Aplikace triazolových fungicidů může obsah DON ve srovnání s neošetřeným pozemkem pšenice snížit zhruba o 50 procent. Pěstování méně náchylných odrůd snižuje obsah DON o 70 až 80 procent. Nepříznivý vliv má pěstování kukuřice jako předplodiny.
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Uzavíráme zvířata v menších lokalitách. Je to cesta k jejich záhubě, varuje expertka (17.07.2026)
- Mladí chovatelé nahlédli do zákulisí moderních reprodukčních technologií (17.07.2026)
- The Guardian: Na Novém Zélandu se objevila ptačí chřipka, ohrožuje vzácné druhy (17.07.2026)
- Kariéru ve Vídni vyměnil za život farmáře. Zachránil zdevastovaný statek (17.07.2026)
- Satelitní záběry ukázaly, jak vlna veder změnila vegetaci Evropy (17.07.2026)
- Pivovar Radegast v Nošovicích zrekonstruuje linku na stáčení piva do lahví (17.07.2026)
- Jíme lokálně propojuje lidi s farmáři z jejich okolí (17.07.2026)
- V Evropě ubývá prasat a skotu. EU chystá strategický plán (17.07.2026)

Tweet



