Souhrn událostí uplynulých dní –17.2.2010
18.02.2011 | Agris
Vakcinace proti katarální horečce ovcí už jen dobrovolná
Letos se již čtvrtým rokem vakcinují přežvýkavci, tj. zejména skot a ovce proti katarální horečce ovcí. Jelikož se již nevyskytl další případ tohoto onemocnění, nebude po dokončení jarní vakcinace v nařízené vakcinaci pokračováno. Vzhledem ale k možnému obchodování se zeměmi, kde negativní „zkušenost“ s katarální horečkou neměli a požadují, aby byla zvířata vakcinována, umožňuje nyní SVS ČR, aby takovíto chovatelé mohli zvířata vakcinovat, a k tomu je nezbytná forma Nařízení Státní veterinární správy - mimořádná veterinární opatření.
Pálenice zavírají, jedna z nejhorších sezon končí
Jednu z nejhorších sezon mají za sebou pálenice na jižní Moravě. Důvodem je především katastrofální neúroda ovoce. Některé výrobny alkoholu proto loni ani neotevřely. Pro ty ostatní sezona buď skončila nebo skončí v nejbližších dnech. Vyplývá to z ankety ČTK. Podle mluvčí Celního ředitelství Brno Lady Temňákové už zavřelo 51 pěstitelských pálenic v kraji. Celkem jich je v regionu 93. Celníci jim už palírny zaplombovali. Znovu je odplombují začátkem července. „Firmy letos určitě zavírají dřív, než bylo v minulosti zvykem.
Novela veterinárního zákona zvýší bezpečnost potravin a sníží byrokracii
Novela veterinárního zákona s důrazem na kvalitu potravin a v zájmu spotřebitele například upravuje podmínky prodeje syrového mléka z automatu, stanovuje povinnost uživateli honitby zajistit vyšetření těl ulovené volně žijící zvěře, ruší úpravu, která umožňovala některým provozovnám maloobchodu neoznačovat balené maso a masné výrobky. Umožňuje však také domácí porážky skotu mladšího 24 měsíců a jelenovitých z farmového chovu.
Česko je soběstačné v cukru a mléku, ne v masu a ovoci
Česko je soběstačné ve výrobě cukru a mléka, naopak u vepřového masa, ovoce a zeleniny je produkce podle některých názorů příliš nízká a měla by se zvýšit. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu za rok 2009 a vyjádření zástupců oboru. Nejzajímavějším zjištěním je podle ředitele odboru statistiky zemědělství ČSÚ Jiřího Hrbka fakt, že některé komodity jsou v Česku na ústupu, a přesto je v nich republika soběstačná. „To je vidět u cukru - léta se mluví o tom, že zmizela řada cukrovarů a situace je špatná, ale podle našeho propočtu to není žádná tragédie,“ uvedl Hrbek.
Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství
Další články v kategorii
- Pivo bez alkoholu nemusí chutnat divně. Ve Walesu spustili přelomové zařízení (15.12.2025)
- Brusel podle šéfa EPP navrhne upustit od zákazu spalovacích motorů od roku 2035 (15.12.2025)
- Česko bude dál svírat inverze s teplotami do 5 stupňů (15.12.2025)
- Erozní vyhláška má řešit i vítr, Motoristé plánují změny (15.12.2025)
- Otevírací doba o Vánocích: Pozor na zavřené obchody. Nákup se vyplatí už teď (15.12.2025)
- Šebestyán vedl zemědělský dotační fond, od letoška zastupoval velké agropodniky (15.12.2025)
- V kanadských skladech leží americký alkohol za miliardy. Provincie řeší, co s ním (15.12.2025)
- Zvěřiny se v Česku mnoho nejí, ale zájem roste. Vede daněk, divočák a jelen (15.12.2025)
- Na Litoměřicku a Nymbursku se potvrdila v malochovech newcastleská choroba (15.12.2025)
- Městské lesy Chrudim nabízí stromky, jedle z plantáží jsou ve větší oblibě (15.12.2025)

Tweet



