Ječmen jako energetická rostlina

Ozimý ječmen by v budoucnu mohl hrát velkou roli v produkci bioenergie. Zejména v osevních postupech s energetickými rostlinami by mohl být v mnoha oblastech světa alternativou ke kukuřici pro výrobu etanolu. Jako přerušovací plodina v rámci pěstování kukuřice může ječmen díky růstu v zimě redukovat riziko eroze a ztráty živin.

Odborníci z ministerstva zemědělství USA (USDA) použili ječmen k výrobě bioetanolu, zbytky po fermentaci a rozřezaná sláma posloužily jako substrát pro biopalivo druhé generace. Zbytky z tohoto procesu je možné zužitkovat jako efektivní půdní hnojivo.

Tzv. bioolej je vyráběn tepelným rozkladem fermentačních zbytků a rozřezané slámy. Po intenzivním zahřátí na 400 až 550 °C bez přístupu kyslíku vzniká viskózní kapalina, která obsahuje mezi 50 a 65 % energetického obsahu nafty. Podle výsledků výzkumu jeden kilogram zbytků substrátu a sláma z ječmene produkují více než půl kilogramu biooleje.

Finální produkt je vhodný jako topný olej. Může být snadno transportován a rafinován na velmi kvalitní automobilový olej. Vedlejší produkt zpracovatelského procesu je v USA označován jako biouhlí. Zlepšuje akumulační schopnost půdy a zabraňuje vymývání živin.

Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info