Lesy ČR letos opravily tři nádrže v Moravskoslezském kraji

Státní podnik Lesy České republiky letos v Moravskoslezském kraji za 13,4 milionu korun (bez DPH) opravil tři vodní nádrže - Artmanov-horní v Třemešné na Bruntálsku, Čerťák v Novém Jičíně a Sedlinku v Opavě. Rekonstrukce dalších tří nádrží za 13,9 milionu korun se právě dokončují. ČTK to řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

"Při obnově vodní nádrže Artmanov-horní jsme zbudovali nový požerák a bezpečnostní přeliv. Narušené části původní hráze se odtěžily, hráz je dosypaná zeminou. Na návodní straně ji zpevnilo kamenivo opřené o patku z lomového kamene. Korunu a vzdušnou stranu hráze pokryl humus a tráva," uvedl vedoucí správy toků Lesů ČR pro povodí Odry Miroslav Kahánek.

Podnik také stabilizoval narušené břehy koryta Armanovského potoka, který je jedním ze dvou přítoků do nádrže, jež je už opět napuštěná. Na zatopené ploše 0,4 hektaru se při maximální hladině vejde do nádrže až 5290 metrů krychlových vody.

Nádrž Čerťák v novojičínské části Kojetín se v létě hojně využívá ke koupání. Lesy ČR tam opravily bezpečnostní přeliv, skluz, vývar a další funkční části. "Odtěžili jsme tam 5451 metrů krychlových sedimentu," uvedl Kahánek.

Ze Sedlinky podnik v letech 2017 a 2018 vybral přibližně 50.000 metrů krychlových usazenin. Kvůli většímu zadržování vody tam vodohospodáři nechali upravit přelivné hrany a letos rekonstruovali požerák, tedy zařízení, které udržuje hladinu na potřebné úrovni a slouží k vypouštění nádrže. "Šlo nám hlavně o protipovodňovou ochranu obyvatel, objektů a infrastruktury v obcích pod nádrží," uvedl Kahánek.

Do konce roku Lesy ČR dokončí na Opavsku obnovu nádrží Kajlovec v Hradci nad Moravicí a Bílčické a vodní nádrže U Kostela na pravostranných přítocích do vodního díla Kružberk. Všechny stavby spolufinancovalo ministerstvo zemědělství.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info