Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR
12.05.2025 | ČTK
Lesy ČR (LČR) dnes otevřely bezbariérovou stezku v Podkomorských lesích u Brna. Jde o první ze stezek, které mají být ve státních lesích upravené a vyznačené, aby získali na některá místa přístup nejen vozíčkáři, ale i lidé s jiným pohybovým handicapem či rodiče s malými dětmi. Podle generálního ředitele Lesů ČR Dalibora Šafaříka jde obvykle o nepříliš náročné úpravy za desítky tisíc korun, proto by stezek mohlo být do roka několik desítek. Řekl to dnes novinářům při slavnostním otevření.
Na tvorbě LČR spolupracují s několika spolky, které s vozíčkáři pracují, a také uzavřely memorandum s ministerstvem zemědělství a ministerstvem životního prostředí, které mají společnou vůli podporovat vznik těchto stezek jak v hospodářských lesích, tak v lesích v chráněných územích. "Je to i příklad dobré praxe pro majitele nestátních lesů, aby šli podobnou cestou," řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Klíčové je podle Šafaříka stezky vytipovat a na místě ověřit. "Pak se poukáže na kritická místa. To jsou obvykle závory, které musíme zkrátit, aby vozík projel, ale auto nikoliv. Pak se jedná o další drobné úpravy, na stezce k Ríšově studánce jsme vyfrézovali zpomalovací prahy a upravili okolí studánky tak, aby se dalo na vozíku dojet bezpečně až přímo k ní," řekl Šafařík. Brněnská stezka je šestikilometrovým okruhem od rozcestí U křivé borovice poblíž sídliště Kamechy a vede po zpevněných lesních cestách k Ríšově studánce. V říjnu by se měla otevírat stezka u Hradce Králové a mají následovat další. Mělo by jít jak o asfaltové cesty, tak i s přírodním povrchem.
V Česku už řada bezbariérových turistických stezek existuje. Dlouhá léta jejich síť rozvíjí a značí Klub českých turistů, s nímž chtějí LČR také spolupracovat, další stezky se otevírají v národních parcích. Problém je nejednotné značení v terénu. O sjednocení se snaží spolek Síť bez bariér. "Dělá nám radost, že můžeme s LČR spolupracovat, do lesa se dostanou i lidé, kteří v něm nikdy nebyli. A rádi bychom, aby značení těchto cest nebylo roztříštěné, ale jednotné," řekla jednatelka spolku Jana Panáčková-Feixová. Vozíčkář z Konta Bariéry Petr Hazuza doplnil, že s kolegy takto bojuje nejen proti fyzickým, ale i informačním bariérám. Vhodnou aplikací pro handicapované je disway trails. Obsahuje data o přístupných stezkách a jejich parametrech včetně upozornění na problematická místa. "Data jsou navíc otevřená, takže je možné je stáhnout i do jiných aplikací a mapových podkladů, z nichž jsou lidé zvyklí čerpat informace," doplnil Hazuza.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Lesnictví
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy (24.06.2025)
- Plocha lesů v Ústeckém kraji se rozšiřuje, zabírají 31 procent výměry kraje (23.06.2025)
- Cenné Bradlecké bučiny na Semilsku se díky projektu Lesů ČR dočkají větší péče (20.06.2025)
- Tři sta let starý cykas má vzácně větve, podpírají je patníky (20.06.2025)
- Oslavme společně Červen - měsíc myslivosti (20.06.2025)
- Lípa srdčitá – nejen národní symbol (19.06.2025)
- Ministr Hladík na Radě ENVI: Snaha omezit olovo v munici nebere v potaz aktuální bezpečnostní situaci v Evropě (19.06.2025)
- Luční sady patří k nejbohatším biotopům střední Evropy. V Česku ale zatím nijak komplexně chráněny nejsou, říká Lenka Dubová (19.06.2025)
- Lesy ČR představí veřejnosti 100 ostrovů obnovy přírody (18.06.2025)