Brusel navrhl zpřísnění kvůli BSE

V rámci preventivních opatření proti šíření nemoci šílených krav (BSE) navrhla včera Evropská komise v Bruselu další zpřísňující kroky: chce prosadit likvidace páteří všech jatečných kusů hovězího starších než rok a zákaz prodeje masa na kosti.

Dále předpisuje zvláštní úpravu tuků přežvýkavců určených k výživě lidí nebo zvířat a povoluje jednu výjimku ze zákazu krmení živočišnými proteiny. "Předložené návrhy mají za cíl větší bezpečnost lidí," uvedl komisař David Byrne pro zdravotnictví a ochranu spotřebitelů s apelem na členské státy, aby plně aplikovaly všechny současné bezpečnostní předpisy. "Budou-li respektovat zákaz krmení masokostními moučkami, rizikové části dobytka se budou hned na jatkách odstraňovat a ničit a důsledně se budou provádět testy, je možné zabránit šíření BSE," řekl dále. Dodal, že ničení páteře, kde mohou priony způsobující BSE sídlit, a snížení věku dobytčat, kterých se opatření týká, prakticky odstraní riziko. Z více než 180 tisíc případů BSE v Evropě bylo 99,95 procenta u zvířat starších než dva a půl roku. Experti přesto navrhli opatření pro roční zvířata, i když současné testy mohou priony odhalit až po 30 měsících jejich působení a viditelně nemoc propukne až po pěti letech. Výjimku, pokud jde o aplikaci nových opatření, mají opět Finsko a Švédsko, kde se nemoc nevyskytla, a Británie, která díky svým opatřením, jež uplatňuje důsledně už šestý rok, podstatně snížila nebezpečí nákazy u mladých kusů. Komise potvrdila nutnost tlakotepelného zpracování tuků, mají-li sloužit k potravě, a navrhla od 1. března výjimku ze zákazu krmení zvířat živočišnými proteiny. Výjimka platí pro jiná zvířata než přežvýkavce, kteří budou moci být krmeni hydrolyzovanými proteiny z ryb a peří. Návrh neznamená, že opatření vstoupí v platnost, protože je čeká ještě složité schvalovací řízení.

Rusko nakoupilo německé hovězí

Přesto, že si evropští zemědělci stěžují na děsivý pokles spotřeby a evropští komisaři varovali před hromaděním zásob, nedá se říct, že obchod zcela zamrzl. Rusko právě nyní nakoupilo v Bavorsku, kde je nejvíc případů BSE z celého Německa, deset tisíc tun hovězího masa v hodnotě 40 miliónů marek (708 miliónů korun) a uzavřelo smlouvu na další dovoz. Napsal to včerejší list Izvěstija s odvoláním na bavorského ministra zemědělství Josefa Millera s tím, že jde o maso 16až 18měsíčních býků. U tak mladých dobytčat nemá testování smysl, protože současné testy jsou schopny odhalit prion, který BSE způsobuje, až po 30 měsících jeho škodlivého působení na mozkovou tkáň zvířete. Nemoc pak u něj viditelně propuká po 60 měsících působení prionu, tedy po pěti letech.

"Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) odhaduje, že v letech 1986-1996, a ostatně do dneška, se z Evropy vyvážela živá dobytčata a masokostní moučky do víc než stovky zemí. Některé z nich reexportovaly moučky do dalších států," uvedl včera v Římě ředitel FAO Jacques Diouf s tím, že všechny tyto země jsou vystaveny riziku BSE. Mezi oblastmi, které dovážely značné množství moučky z Británie, je Blízký východ, východní Evropa a Asie.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info