Masný průmysl v budoucnosti
26.04.2007 | vetweb.cz
Kombinace technologických zlepšení spolu s novým zákonodárstvím vede evropský masný průmysl k investicím, které směřují ke vzniku nových řídících řešení. Konzervace potravin, hygienické metody a vybavení závodů novými technologiemi včetně robotizace, jsou považovány za důležité složky pro masný průmysl budoucnosti. Potravinářský průmysl, který se zabývá produkcí masa a výrobou hotových jídel se bude v budoucnosti kontrolovat takovým způsobem, aby byly veškeré potraviny vysledovatelné z „farmy na vidličku“. Toto hledisko je podpořeno rozvojem potravinářské vědy, růstem v požadavků na funkční potraviny a nárůstem zlepšení v oblasti masného průmyslu.
Masný průmysl budoucnosti bude využívat nano- a biotechnologie, nové konzervační techniky, robotizaci, hygienu a bude zvyšovat bezpečnost potravin. Potravinářské podniky budou také používat nové technologie k výrobě funkčních potravin, které jsou nezbytné k vytvoření pozitivních předpokladů pro zdraví zákazníků.
Některé z nanotechnologických možností v potravinářství jsou:
- Výroba potravin, které mohou přizpůsobit svou barvu, příchuť a vůni a výživový obsah tomu, že se vyhoví chuti spotřebitelů a jejich zdravotním požadavkům.
- Filtry, které mohou vyloučit nebo nechat projít pouze určité molekuly založené na jejich tvaru. Vytvářejí se tak možnosti k odstranění toxinů a k úpravě chuti.
- Balení, které významně působí na vyráběné potraviny, aby se snadno nekazily.
Výroba potravin je úzce propojena s vyhledáváním a monitorováním patogenních mikroorganismů jako jsou bakterie, houby a kvasinky. Ke zjednodušení těchto rutinních způsobů mohou být použity prostředky založených na rozpoznání DNA. Provádí se spolehlivá měření, které během několika minut vede k miniaturizaci a automatizaci.
Způsoby, které slouží pro praktické vyhledávání bakterií zahrnuje tento proces:
- Univerzální separace a koncentrace se zaměřením na cílové patogeny.
- Schopnost vícenásobné detekce patogenů.
- Automatická a vysoce účinná kontrola.
- Schopnost testování přítomnosti kvasinek ve sledovaných potravinách.
Existuje široká oblast technologií vhodných k dekontaminaci masa, z nichž se některé způsoby ukazují účinnější než jiné. Mezi tyto techniky patří extrémně vysoký tlak, mikrovlnné záření, rádiové záření, působení elektrických polí, sušení za teplot pod bodem mrazu a sušením za vakua, ultrazvukem, ozářením, působením UV záření a enzymů a biokonzervací. Do praxe jsou již uváděny technologie využívající vakuum a uplatnění ultrazvuku. Většina z těchto procesů bude v budoucnosti použita v podnicích masného průmyslu.
Další články v kategorii Potravinářství
- Inspekce zakázala prodej dalších kojeneckých výživ. Obsahují toxin cereulid (18.04.2026)
- Zájem spotřebitelů o České cechovní normy roste. Na Makro Czech Gastro Festu o nich Potravinářská komora přesvědčila stovky návštěvníků (17.04.2026)
- Farma z Pelhřimovska sází na samosběry. Po jahodách přichází s další novinkou (17.04.2026)
- Obchodním ředitelem Plzeňského Prazdroje je nově Jan Krafka (17.04.2026)
- Na jaře se veterinární dozor zaměřuje na četnější farmářské trhy (16.04.2026)
- Sládci Prazdroje zvou na Noc pivovarů. Uvařili tři pivní speciály a chystají večerní prohlídky (16.04.2026)
- Ministerstvo zemědělství zvyšuje podíl lokálních potravin ve veřejném stravování (16.04.2026)
- Supermarket v Británii rozdával banány zdarma. Omylem objednal 380 krabic místo 380 kilo (15.04.2026)
- Studenti zlínské univerzity se podílejí na vývoji limitované edice kaší (15.04.2026)
- Potravinový ombudsman: Občanům vadí zejména chaos ve slevových akcích, neví, co je reálná cena potravin (15.04.2026)

Tweet



