FAO: Světové ceny potravin v listopadu celkově stagnovaly, zlevnily obiloviny

Světové ceny potravin v listopadu zůstaly proti předchozímu měsíci celkově beze změny. Pokles cen obilovin a masa totiž kompenzovalo zdražení rostlinných olejů, mléčných výrobků a cukru. Vyplývá to z dnešní zprávy Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Organizace také předpověděla rekordní globální produkci obilovin v letošním roce.

Index FAO, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, v listopadu činil 120,4 bodu. To odpovídá zpřesněné říjnové hodnotě indexu. V meziročním srovnání však index vykazuje pokles téměř o 11 procent, což znamená snížení cen potravin.

Světové ceny obilovin se v listopadu meziměsíčně snížily o tři procenta, ceny masa klesly o 0,4 procenta. Ceny rostlinných olejů po předchozích třech měsících poklesu za sebou však v listopadu o 3,4 procenta vzrostly. Mléčné výrobky zdražily o 2,2 procenta, ceny cukru se zvýšily o 1,4 procenta.

FAO dnes v samostatné zprávě také zvýšila odhad celosvětové produkce obilovin v letošním roce o 3,6 milionu tun na rekordních 2,823 miliardy tun. Proti loňskému roku by se tak produkce měla zvýšit o 0,9 procenta. Za zlepšením odhadu stojí zejména vyšší produkce v Rusku a v Turecku.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info