V debatě EP o drahotě potravin zněly výzvy k EK, aby zasáhla proti kartelům
12.05.2025 | ČTK
Evropská komise by měla revidovat směrnici o nekalých obchodních praktikách, aby umožnila zasáhnout proti nadnárodním společnostem, které mají zisky z vysokých cen potravin v obchodech, zaznělo v dnešní debatě Evropského parlamentu. Problém podle europoslanců trápí miliony spotřebitelů, především z nejchudších vrstev, i drobné zemědělce, sužované nízkými výkupními cenami. Zazněly i euroskeptické hlasy označující drahou elektřinu a potraviny za výsledek politiky Evropské unie.
"Drahé potraviny jsou klíčový problém pro miliony Evropanů. Ti musí volit mezi kvalitou a kvantitou," řekl chorvatský europoslanec Tomislav Sokol z nejsilnějšího poslaneckého klubu, evropských lidovců. Upozornil, že podle statistických údajů mezi lety 2015 až 2024 ceny potravin a nápojů vzrostly o více než 40 procent. Výrobky mívají odlišnou cenu v různých zemích a někde jsou až třikrát dražší. "Je možné, že existuje kartel nadnárodních firem, které diktují ceny. Poškozuje to hospodářskou soutěž a spotřebitele," prohlásil a vyzval EK k zásahu.
"Spravedlivá cena pro všechny je symbolem rovnosti. Vysoké ceny vedou k výběru výrobků nevalné kvality, což má nejhorší dopady na nejchudší rodiny. Nekalým obchodním praktikám musíme čelit," uvedla italská socialistka Camilla Lauretiová.
Eurokomisař Kostas Kadis přičetl "bezprecedentní zvýšení cen potravin" pandemii a ruské válce proti Ukrajině. V průměru se ceny mezi lety 2020 až 2023 zvýšily o 24 procent, ale v některých zemích stouply ještě více, v Maďarsku vzrostly až o 50 procent, řekl. Trend podle něj ovlivňují i vysoké náklady v zemědělství, především ceny energií.
Od loňského února se ale podařilo ceny potravin "výrazně stabilizovat", uvedl Kadis. Tento výsledek přičetl opatřením EK, zatímco za rozdílné ceny může podle něj i to, že v některých členských zemích není ochrana hospodářské soutěže "dokonalá". Připustil však, že konkurence v dodavatelském řetězci "má strategický význam".
"Nesmíme nikdy zapomenout na důvod vysokých maloobchodních cen, a tím je ruská válka proti Ukrajině. Ta zapříčinila zdražení energií, což zvýšilo ceny zemědělských produktů a potravin," zdůraznil polský ministr pro evropské záležitosti Adam Szlapka, jehož země nyní předsedá Radě EU. "Je ale pravda, že ceny potravin v posledních letech rostou rychleji než jiného zboží," připustil. Za povzbudivé nicméně pokládá, že od loňského roku ceny opět klesají.
"Je to chyba Ruska, (amerického prezidenta Donalda) Trumpa, Číny a prostě druhých. Ve skutečnosti ale EU není schopna zhostit se své odpovědnosti. Za zdražování může EU a její zelená politika, která zvyšuje ceny energií, a výrobci to přenášejí na spotřebitele," prohlásil Gilles Pennele z řad francouzské krajní pravice, která chce problém řešit zrušením daně z přidané hodnoty na základní potraviny.
Milan Syruček
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Potravinářství
- Zákaz energetických nápojů bude nevymahatelný, připravují se na spory nápojáři (13.06.2025)
- Objevte makovou mouku. (13.06.2025)
- Ocenění Zlatá chuť jižní Moravy letos získalo 11 potravin (13.06.2025)
- Německé pivovary ztrácejí pozice, z největších roste pouze Bitburger (12.06.2025)
- Rusko trápí bramborová krize. Ceny vzrostly trojnásobně, levněji je i na Západě (12.06.2025)
- Pivovar Heineken chce do tří let investovat v Mexiku 2,75 miliardy USD (12.06.2025)
- Průzkum: Češi ročně vyhodí jídlo za tisíce korun, častěji plýtvá mladší generace (12.06.2025)
- Kofole stouply v 1. čtvrtletí tržby o dvě procenta, provozní zisk EBITDA klesl (11.06.2025)
- Inflace byla v květnu 2,4 procenta. Nejvíce zdražily potraviny (10.06.2025)
- Rohlik Group založil novou firmu, bude nabízet systém pro doručování potravin (10.06.2025)