Studenti zkoumají potraviny v nových laboratořích
16.03.2005 | Mladá fronta Dnes
Studenti zlínské technologické fakulty Univerzity Tomáše Bati mají k dispozici nové špičkové výukové prostory. Laboratoře, pracovny a specializované místnosti pro testování potravin slouží studentům oboru Chemie a technologie potravin. Univerzita investovala do rekonstrukce laboratoří přes patnáct milionů korun, z toho asi šest milionů stálo nové vybavení. Studenti využívají například novou mikrobiologickou laboratoř s přípravnou a kompletně vybavenými samostatnými pracovišti pro dvě desítky studentů. „Tady se studenti učí jednotlivé organismy vypěstovat, identifikovat je. Zjistí například, že v jednom mililitru mléka je až 300 tisíc bakterií,“ uvedl ředitel Ústavu potravinářského inženýrství a chemie Ignác Hoza.
Zajímavá je výuka v senzorické laboratoři, kde se v oddělených kójích vysokoškoláci učí rozlišovat správnou chuť, vůni a vzhled potravin. „Zkoumáme například různé druhy tuků, aby náš absolvent věděl, na čem je nejvhodnější smažit, a lidi pak nebolel žaludek po návštěvě restaurace,“ poznamenal Hoza.Jedním z posledním úspěchů ústavu je spolupráce na výrobě hotových sterilovaných pokrmů, které vydrží až tři roky. Speciální balíčky využívá zejména armáda, zdravotníci a hasiči. „Výzkum nám trval tři roky. Důležité bylo, aby jídlo vydrželo čerstvé, mělo správnou konzistenci a samozřejmě bylo chutné,“ uvedl ředitel ústavu.
Studijní program existuje na zlínské fakultě od loňského roku, původně se vyučoval na Vysoké vojenské škole pozemního vojska ve Vyškově. Ve Zlíně patří k nejžádanějším, v současné době jej studuje 367 studentů.
Další články v kategorii Potravinářství
- Ovoce meziměsíčně zlevnilo, vejce ale zdražila (16.12.2025)
- I přes možné dotování od obchodníků ceny vajec příští rok porostou, tvrdí odborníci (16.12.2025)
- Novým generálním ředitelem řetězce Penny v Česku je od listopadu Draško Lazović (16.12.2025)
- Pivo bez alkoholu nemusí chutnat divně. Ve Walesu spustili přelomové zařízení (15.12.2025)
- Otevírací doba o Vánocích: Pozor na zavřené obchody. Nákup se vyplatí už teď (15.12.2025)
- V kanadských skladech leží americký alkohol za miliardy. Provincie řeší, co s ním (15.12.2025)
- Zvěřiny se v Česku mnoho nejí, ale zájem roste. Vede daněk, divočák a jelen (15.12.2025)
- Ve Vodňanech vyrostl pavilon pro aquaponii a chov ryb v uzavřeném cyklu (15.12.2025)
- Jak poznat zkažené vejce? Nenechte se zmást červenou skvrnou (14.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)

Tweet



