Výzkum maloobchodu - preference zákazníka
18.10.2002 | Potravinářská komora
Jiný názor na to, co je čerstvé zboží, má obchodník a zcela odlišně tuto skutečnost vnímá zákazník. Prokazují to výsledky výzkumu společnosti Incoma Consult.
Spotřebitelé u potravin vnímají dvě základní charakteristiky čerstvosti, zda jde o výrobek bez chemické konzervace s krátkou trvanlivostí či jde o zboží právě vyrobené nebo dodané na pult.
Zákazník prý vnímá výrobek jako čerstvý zhruba v první polovině lhůty jeho doporučené spotřeby. Zatímco obchodník považuje za čerstvý výrobek s krátkou lhůtou spotřeby, pro zákazníka je to vše,"co právě dovezli".
Maso, uzeniny, lahůdky či ovoce a zeleninu stále ještě lidé nejčastěji nakupují v pultových prodejnách nebo na tržištích. Není to ani tak proto, že by u tohoto sortimentu spotřebitelé dávali přednost specialistům, ale spíše proto, že o rozložení sil na trhu s čerstvými potravinami stále ještě rozhoduje nabídka a nikoliv zákazník. Rozhoduje však i náročnost spotřebitele, což je těžko měřitelný ukazatel, který by se přibližně dal vyjádřit i příslušností do příjmové skupiny. Nejchudší vrstvy prakticky nekupují čerstvé potraviny v hypermarketech, ale dávají přednost specializovaným prodejnám diskontům či tržnicím. Ty ale preferují i lidé s nejvyššími příjmy zřejmě v očekávání lepší kvality. V supermarketech naopak roste zájem o nakupování čerstvých potravin.
Další články v kategorii Zemědělství
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Itálie a Francie jsou proti rychlému schválení a podpisu dohody Mercosur (18.12.2025)
- Čí zájmy hájí premiér Babiš na jednání Evropské rady k rozpočtu? Naší země, nebo svého agroholdingu? (18.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Řečtí zemědělci pokračují v blokádách i po příslibu více peněz (18.12.2025)
- Česko rozšiřuje plochy ekologického zemědělství. Bio obiloviny a tradiční odrůdy nabývají na oblibě (18.12.2025)
- Důslednější ochranu zvířat před týráním mají zajistit přísnější pravidla (17.12.2025)
- Důvody k optimismu pro sedláky z rodinných farem existují i v nepříznivých časech (17.12.2025)
- Zemědělská a plastikářská firma Patria Kobylí loni snížila ztrátu na 4,7 mil. (17.12.2025)

Tweet



