Varování před přehnojením plodin sírou
11.08.2011 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Problematiku přílišného zásobení zemědělských kultur sírou objasňuje aktuální věstník německé poradenské služby věnovaný efektivitě hnojení. Jak zdůraznil autor příspěvku Dr. Frank Eulenstein z Leibnitzova centra pro výzkum zemědělské krajiny (ZALF), obsahuje mnoho hnojiv takový poměr síry k dusíku, který je pro většinu plodin optimální. Na trhu se však objevila i řada produktů, které obsahovaly příliš vysoký podíl síry. Přehnojení může vést k okyselení půdy a tím i k problémům s půdní úrodností. V již kyselých půdách vzniká nebezpečí, že dalším vymýváním vápníku průsakovou vodou vzroste dostupnost těžkých kovů, uvádí Dr. Eulenstein.
Kromě toho by se mohly v půdním roztoku uvolňovat hliníkové ionty, které způsobují např. poruchy růstu kulturních rostlin. Proto je důležité uzpůsobit dodání síry potřebě rostlin, aby bylo dosaženo jejich optimální zásobenosti a půda nebyla poškozena.
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii
- Invazní druhy ohrožují globální Jih výrazně více, než se dosud předpokládalo (05.08.2026)
- Hospodaření Choceňské mlékárny se ani loni nevymanilo ze záporných čísel (05.08.2026)
- „Jsme zděšeni.“ Půda pro Babiše, nový zákon má pomoct agropodnikům, odpůrci mají plán (05.08.2026)
- Italské zemědělce trápí listokaz japonský ničící vinice i sady (05.08.2026)
- Vlk: Prodlevy s proplácením újmy za ztížení pastvy (05.08.2026)
- Tisíce lidí sem jezdí na jahody. Teď oblíbenou farmu koupil nový majitel (05.08.2026)
- E-shopy omezují kvůli vedrům prodej a rozvoz čokolády nebo ořechů (05.08.2026)
- Nová pravidla pro obaly startují. Firmy varují před chaosem i zdražováním (05.08.2026)
- Kmotr - Masně Kroměříž z koncernu Agrofert loni vzrostly tržby i zisk (05.08.2026)
- Obce mohou opravit nebo vybudovat vodní nádrže, od Ministerstva zemědělství na to dostanou 300 miliónů korun (05.08.2026)

Tweet



