Ekologie
Soustava rybníků na Americe ochrání město před povodněmi
1. 8. 2008 | Zdroj:
Denik.cz |
Článek
Písek- Město má ve svém majetku 250 hektarů rybníků. Více než 250 hektarů rybníků je v majetku města, ale žádný z nich nemá čistě rekreační funkci. "Dřív jsme se koupali nejen v řece, ale také v rybnících, zejména v těch, které jsou v bezprostřední blízkosti města. Teď se tam hlavně pěstují ryby, a nebo jsou ve špatném stavu a ke koupání nevhodné,“ říká Jiří Kadlec. Přeplněné bazény nemá rád, dává i s partou kamarádů přednost přírodním koupalištím. „Slyšel jsem, že se budou opravovat Klášterské rybníky. Věřím, že se tady dá zase v létě koupat a v zimě bruslit,“ doufá Jiří Kadlec.
Dálniční přivaděč nesmí zrušit železniční trať ani zničit přírodu Českého středohoří
1. 8. 2008 | Zdroj:
Ministerstvo životního prostředí |
Článek
Ministerstvu životního prostředí bylo konečně umožněno vydat závěrečné stanovisko EIA (posuzování vlivů na životní prostředí) ke stavbě dálničního přivaděče z Děčína k dálnici D8. Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) totiž uhradilo částku za posudek, k čemuž jej MŽP vyzvalo již 13. června. Stanovisko je souhlasné pro zhruba pětikilometrový úsek dálničního přivaděče ve variantě VA od Modré (část obce Jílové) až k dálnici D8, za předpokladu dodržení podmínek, které stanovisko ukládá.
LN: Fotbalisti a kapři - stát propaguje bio
1. 8. 2008 | Zdroj:
Lidové noviny |
Článek
Jak vzbudit u školáků zájem o ekologické zemědělství a bio potraviny? Ministerstvo zemědělství přišlo s neobvyklým nápadem. Nechalo natočit CD s pěti písničkami, které propagují české výrobky a zemědělství. Vyrobeno bylo tři tisíce kusů, které ministerstvo stály 175 tisíc korun. „Písničky jsou součástí programu, který pro děti ve školách pořádá skupina Vanda a Standa. Ten má přiblížit školákům zemědělství a právě biopotraviny. Na skladě máme ještě asi tisíc kusů cédéčka,“ řekla Tereza Dvořáčková z tiskového odboru ministerstva.
Do potoka na Vsetínsku unikla kyselina, uhynuly desítky ryb
1. 8. 2008 | Zdroj:
Ekolist.cz |
Odkaz
Roztok tříprocentní kyseliny chlorovodíkové unikl ve středu v noci nedbalostí zaměstnanců místní firmy v obci Hošťálková na Vsetínsku do potoka, kde následně uhynuly desítky ryb. ČTK o tom informoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Podle něho dělníci kyselinou čistili stroje. Rezavou tekutinu poté nevylili do záchytné, nýbrž do dešťové kanalizace. Pravděpodobně stovky litrů nebezpečné látky se dostaly kanalizací do potoka s nízkým stavem vody, kde asi v kilometrovém úseku otrávily ryby.
PlanetArk: Americká armáda chce bojovat ekologicky
31. 7. 2008 | Zdroj:
Ekolist.cz |
Odkaz
Snížení emisí skleníkových plynů také může snížit ztráty životů, protože konvoje s pohonnými hmotami jsou dobrým cílem nepřátelské palby. Na vzdálených bojištích v Iráku nebo v Afghánistánu, ale i ve výcvikových táborech doma, se americká armáda rozhodla omezovat spotřebu fosilních paliv. Aby se její operace mohly stát ekologicky udržitelnými, píše agentura Reuters. Podle Tada Davise z pomocného armádního úřadu pro životní prostředí chce armáda snížit emise skleníkových plynů o 30 % do roku 2015. Podle něj bude trvat dva až tři roky, než se jasně projeví ekologické zelenání armády.
Ministerstvo životního prostředí výstavbu D3 nebrzdí
31. 7. 2008 | Zdroj:
Agris |
Článek
Ministerstvo životního prostředí odeslalo připomínky ke studii tras dálnice D3, kterou si objednalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v rámci přípravy dokumentace EIA „D3 Středočeská“. Tyto varianty trasy D3 má ŘSD předložit na základě požadavku závěru zjišťovacího řízení EIA z podzimu 2007 [1]. „Pan hejtman Bendl vycházel při obvinění mého ministerstva ze zpoždění stavby středočeské části dálnice D3 z nesprávných a nepravdivých informací. Když už měl potřebu někoho kritizovat za zpoždění přípravy dálnice D3, měl být adresátem jeho kritiky jiný resort.
Podpora pro ekologickou výrobu a nakupování
31. 7. 2008 | Zdroj:
Enviweb.cz |
Článek
Soubor nových opatření má povzbudit výrobce k výrobě zboží šetrného k životnímu prostředí a zajistit, aby si zákazníci v obchodech takového zboží všimli. Tato opatření – některá povinná, některá nepovinná – jsou součástí nového plánu Komise ohledně ekologického a energetického značení výrobků.Všechna tato nová opatření by společně mohla vést ke snížení spotřeby energie k vytápění, osvětlení a údržbě budov až o 30 %. Současné trendy ve spotřebě a výrobě mají značný dopad na životní prostředí, včetně skleníkových plynů, znečištění a ubývání nerostných surovin.
Japonci plýtvají jídlem. Dohánějí to účinnou recyklací
30. 7. 2008 | Zdroj:
Aktuálně.cz |
Článek
Japonci dovážejí velké množství potravin. Asi čtvrtinu z nich ale zbytečně vyhodí. Podle nejnovějších odhadů japonského ministerstva zemědělství každým rokem japonské domácnosti a firmy vyhodí 19 milionů tun zbytků jídla, přičemž zhruba 6 milionů tun je bez problémů poživatelných. To je množství, které by například nasytilo západoafrické Mali, jeden z nejchudších států světa. Nejčtenější japonský list Jomiuri Šimbun data okomentoval slovy: Přestože je země ve světě známá užíváním energeticky nejšetrnějších technologií jako jsou třeba hybridní automobily, efektivita využívání potravin je v Japonsku překvapivě nízká.
Auta jsou stále hlavním zdrojem emisí škodlivých látek do ovzduší
30. 7. 2008 | Zdroj:
Ekolist.cz |
Odkaz
Hlavním zdrojem emisí látek, které znečišťují životní prostředí a jsou škodlivé pro lidské zdraví, zůstávají automobily a kamiony. Vyplývá to z nové zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA). Podle dokumentu zveřejněného tento týden je silniční doprava největším jednotlivým zdrojem oxidů síry, oxidu uhelnatého a nemetanových těkavých organických sloučenin. U prachových částic, které mohou u lidí způsobit respirační nemoci, figuruje na druhém místě. K dalším významným zdrojům znečištění ovzduší patří výrobní průmysl a stavebnictví, bydlení (to v případě prachových částic) a zemědělství (v případě čpavku), vyplývá rovněž ze zprávy, která je založena na údajích z let 1990 až 2006.
Krávy mohou zásobovat energií miliony domácností
30. 7. 2008 | Zdroj:
Osel.cz |
Článek
Není to tak dávno, co nám krávy neposkytovaly jen maso, mléko a kůži. Sloužily nám i jako zdroj energie. Nyní se k této myšlence chtějí vědci vrátit. Nové pojetí využit krávy jako producentky energie se od toho starého přece jen poněkud liší. Zatímco dříve kravky tahaly pluhy, žentoury a poskytovaly energii prostřednictvím jha, nyní to mají obstarat svými výkaly. Za touto novou snahou stojí ochranáři, kteří odhalili, jak nám kravince vlastně škodí. Přichází s teorií, že pokud je konečný produkt kravího metabolismu ponechán svému přirozenému osudu, otepluje nám planetu.
Odkazy
Přidat odkaz-
EVYNA - Internetové kurzy pro ženy na mateřské dovolené
EFEKTIVNÍ NÁVRAT EKONOMICKY VZDĚLANÝCH ŽEN NA TRH PRÁCE PO RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ 2015 -Internetové kurzy pro ženy na mateřské dovolené -
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
-
Iniciativa pro myslivost v moderní společnosti
Iniciativa pro myslivost v moderní společnosti -
ZOO Olomouc
tel.: 585 385 348, 585 385 382 -
Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti
Rozhodující podíl činnosti tvoří řešení výzkumných úkolů pro lesní hospodářství a zajišťování expertních a výzkumných činností pro státní správu a vlastníky lesů všech kategorií. -
Asociace farmových chovů jelenovitých České republiky
-
Pro-Temelín website
-
Časopis Myslivost




