Články ze dne 10. 1. 2012

Zpráva o trhu obilovin, olejnin a krmiv

10. 1. 2012 | Zdroj: SZIF | Soubor Soubor

Komoditní zpravodajství, Ceny zemědělských výrobců, Informace z domácích burz, Intervenční zásoby, Zahraniční obchod ČR, Informace ze zahraničních trhů

Zpráva o trhu s mlékem a mlékárenskými výrobky

10. 1. 2012 | Zdroj: SZIF | Soubor Soubor

Situace na domácím trhu, Situace v zahraničí, Vývoj cen, CPV mlékárenských výrobků, Plnění kvót, Aktuality

SILVA REGINA s pestrým programem pro lesníky a myslivce

10. 1. 2012 | Zdroj: APIC-AK | Článek Článek

SILVA REGINA je známá českým lesníkům a myslivcům jako největší tuzemská přehlídka lesní techniky, mysliveckých potřeb a vybavení. V příštím roce veletrh nabídne návštěvníkům stroje nejen v roli exponátů, ale také aktivních pomocníků. Když se řekne SILVA REGINA, většině lidí se vybaví nablýskané traktory, harvestory, vyvážecí soupravy a další lesní a dřevařské stroje v areálu brněnského výstaviště. Pro rok 2012, kdy se koná již 12. ročník agrárních veletrhů, bude možné vidět některé stroje bez lesku, zato přímo v akci. Organizátoři výstavy chystají rozšíření ukázek práce lesní techniky. „Již v minulých dvou ročnících výstavy mohli návštěvníci sledovat stroje na zpracování lesní biomasy přímo při práci na brněnském výstavišti u pavilonu Z,“

Loňské blokády Na Ztraceném byly nezákonné

10. 1. 2012 | Zdroj: Silvarium | Článek Článek

Les

Krajský soud v Plzni potvrdil předběžné opatření Okresního soudu v Klatovech, který v červenci roku 2011 uložil Hnutí Duha, aby se zdrželo organizování pohybu, pobytu a jiné činnosti fyzických osob v lesích Národního parku Šumava, které by zabraňovaly provádění asanačního zásahu proti kalamitním škůdcům. Členové Hnutí Duha ale přesto blokádu zorganizovali. Proti předběžnému opatření, které zakazovalo pohyb ekologických aktivistů v prostoru kůrovcové těžby, se Hnutí Duha odvolalo. Krajský soud v Plzni, proti jehož rozhodnutí již není odvolání, ale dal za pravdu Správě NP a CHKO Šumava, když původní usnesení o předběžném opatření potvrdil.

Holanďané chtějí méně prasnic

10. 1. 2012 | Zdroj: ÚZEI, Agronavigator.cz | Článek Článek

Poté co se již na konci léta Nizozemský svaz chovatelů prasat (NVV) vyslovil pro regulaci počtu prasnic v zemi pomocí kvót, připojil se nyní i nizozemský Svaz zemědělců (LTO). Vzhledem ke krizi cen na trhu selat Svaz požaduje po EU finanční podporu pro producenty selat, kteří by ukončili chovatelskou činnost. Peníze by měly být uvolněny z evropských strukturálních fondů. Tržby pokrývající náklady je podle předsedkyně LTO Annechien Ten Have-Mellema do budoucna možné zajistit jedině v případě, že míra soběstačnosti ve výrobě selat v EU poklesne na 100 %. Toho je možné dosáhnout jedině poklesem počtu prasnic o 2 mil. kusů. Podle názoru nejvyšší představitelky LTO je nyní správný čas pro zavedení výkupního programu.

Pšenice rostla nejsilněji za 2 týdny

10. 1. 2012 | Zdroj: Colosseum | Článek Článek

Pšenice klas

Po předchozím týdnu, který pro pšenici znamenal sérii poklesů, se včera tato zrnina doslova odrazila ode dna. Růst byl ovlivněn očekáváním vyšší poptávky po pšenici jakožto krmivu pro dobytek, protože běžně používané krmné směsi z kukuřice budou brzy nedostatkovým zbožím kvůli suchům v Jižní Americe. Sucha a vysoké teploty sužují hlavně argentinské pěstitelské oblasti kukuřice. Pšenice, které je stále relativní dostatek, by mohla kukuřici na pozici krmiva z nemalé části nahradit.

O „tajemném“ schmallenbergském viru

10. 1. 2012 | Zdroj: SVS ČR | Článek Článek

Státní veterinární správa registruje problémy s výskytem této nákazy v Holandsku a Německu, kde byly na sklonku roku 2011 zaznamenány případy onemocnění způsobeného tímto virem. V prosinci a na počátku ledna bylo v Nizozemí hlášeno 38 ohnisek u ovcí, infikováno 164 ovcí a jedna koza, všechna zvířata uhynula; infikováno bylo celoplošně i 80 stád skotu. V Německu ve stejném období 9 pozitivních vzorků na 4 hospodářstvích v Severním Porýní – Westfálsku. Virus vyvolává vysokou horečku, průjem, ztrátu kondice, výrazné snížení užitkovosti až úhyny. U novorozených mláďat byly popsány vrozené vady a deformity. Virus je přenášen především vektory a transplacentárně. Riziko přenosu na člověka je velice nízké a nebylo zatím potvrzeno.

Potravinářská společnost PepsiCo odmítá dodávat zboží Tesku

10. 1. 2012 | Zdroj: FinančníNoviny.cz | Článek Článek

Potravinářská společnost PepsiCo se stala dalším z velkých dodavatelů, kteří se vzbouřili proti cenové politice obchodních řetězců v Česku a vypověděla poslušnost řetězci Tesco. Nápoje Pepsi, Mirinda, ledové čaje Lipton či brambůrky Lays firma nechce dodávat na protest proti nízkým výkupním cenám. Uvedly to dnešní Lidové noviny (LN). Již dříve své výrobky začaly odmítat dodávat řetězci Kaufland společnosti Danone a Ferrero Rocher. "S Teskem jsme ukončili spolupráci, nedohodli jsme se na obchodních podmínkách," řekla deníku Olga Tóthová ze společnosti PepsiCo. Konkrétní výši cen, o které se firmy přou, neupřesnila. Podmínky Teska ale označila za vydírání.

Nejchutnějším jablkem je překvapivě Melrose, řekli degustátoři

10. 1. 2012 | Zdroj: ČTK | Článek Článek

Jablka

Nejchutnější odrůdou jablek z loňské úrody se podle výsledků čtvrteční degustace v Hořicích na Jičínsku překvapivě stala odrůda Melrose. V minulosti se tato starší odrůda obvykle umísťovala mezi desátým až 15. místem. O pořadí 44 hodnocených odrůd letos rozhodlo na 200 degustátorů. ČTK to dnes řekl ovocnář František Paprštein z Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského z Holovous na Jičínsku. Pravidelnou degustaci ústav pořádal po třiačtyřicáté. Odrůda Melrose, která byla vyšlechtěna v USA křížením odrůd Jonathan a Red Delicious, degustátory nejvíce zaujala šťavnatostí a vůní. Jablka této odrůdy při kousnutí příjemně křupou. Vnějším vhledem však moc atraktivní nejsou. Plody mají smutně červenou barvu. "Odrůda Melrose se nejvíce sázela zhruba před 20 lety, nyní je na ústupu. Její pěstování je složitější, například vyžaduje zakrslou podnož. Bez problémů není ani její skladování," řekl Paprštein.

Inspekce odhalila pančované víno, veltlínské bylo ze tří čtvrtin voda

10. 1. 2012 | Zdroj: Mladá fronta Dnes | Článek Článek

Vinná réva

Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila v několika vinotékách na jihu Moravy nekvalitní sudové víno. V jednom případě obsahovalo "víno" dokonce přes sedmdesát procent přidané vody. Výrobce i prodejce odmítají, že by chyba byla na jejich straně. Asi největší šok čekal kontrolory ve vinotéce patřící Vinařství U Kapličky v Zaječí na Břeclavsku a rovněž tak i v pražské vinotéce stejné firmy. Prodejny tam mimo jiné nabízely sudové víno Veltlínské zelené od firmy Livi Dubňany. Pro toto víno by se ale spíš hodilo označení vinný střik. Podle laboratorních zjištění obsahovalo totiž ze 73 procent vodu. Takový údaj omráčil i zkušené vinaře. "Z třiasedmdesáti procent přídavek vody? To se pletete, to asi nebude víno, to by dost dobře nešlo," nevěřícně kroutil hlavou třeba předseda Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo.

Zemědělci loni dosáhli rekordního zisku 15 miliard

10. 1. 2012 | Zdroj: E15 on line | Článek Článek

Čeští zemědělci loni hospodařili s rekordním ziskem, který se pohyboval kolem 15 miliard korun, vyplývá z předběžných odhadů Českého statistického úřadu. Pokud se údaj potvrdí, šlo by o nejlepší výsledek od roku 1998, odkdy statistici tento údaj sledují. Loni zisk tuzemského zemědělství dosáhl 7,7 miliardy korun. „Skutečně se ukazuje, že rok 2011 byl pro zemědělce velmi dobrý, a to jak po stránce vlastní úrody, tak úrovní cen, které jim platí odběratelé,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ Jiří Hrbek. Očekávanou výši hospodářského výsledku podle něj pozitivně ovlivnila rostoucí orientace českých farmářů na rostlinnou výrobu, zejména pěstování základních obilovin, kukuřice, řepky či slunečnice.

TZ Lesy ČR uzavírají smlouvy z Tendru 2012+

10. 1. 2012 | Zdroj: Lesy České republiky, s. p. | Článek Článek

Lesy České Republiky

Lesy ČR (LČR) v Tendru 2012 uzavřely už 43 smluv. Prodlevy v uzavírání smluv nebyly způsobeny LČR, ale dobou platnosti předběžného opatření, vydaného ÚOHS a námitkami a podněty podávanými neúspěšnými účastníky soutěže. LČR uzavírají smlouvy s ohledem na plynutí zákonných lhůt a vyvíjejí maximální snahu nezaviněný skluz zmírnit. Prodleva v Tendru však nemůže být důvodem omezování výroby, jak uvádějí některé dřevozpracovatelské firmy. Argumenty k nutnosti omezit výrobu kvůli nedostatku dříví od LČR, prezentované již první lednový týden, jsou zástupné a vypovídají spíše o obchodní neschopnosti managementu firem. Dřevozpracovatelé mívají běžně zásoby dřeva na několik týdnů, a to zejména pro zimní období. Navíc jsou LČR pouze 50% dodavatelem dříví na trh a dřevozpracovatelé mohou nakupovat dříví od jiných dodavatelů.

Testy odhalily nebezpečné bakterie v kuřecím z německých obchodů

10. 1. 2012 | Zdroj: ČTK | Článek Článek

Některé kuřecí maso prodávané v německých supermarketech obsahuje nebezpečné bakterie odolné antibiotikům, které u lidí s narušenou imunitou mohou vyvolat vážné zdravotní problémy, a dokonce je ohrozit na životě. Odhalily to testy ekologické organizace BUND, podle níž polovina vzorků vykázala přítomnost těchto bakterií. Na vině je podle organizace nadužívání antibiotik v chovech. Německá ministryně zemědělství Ilse Aignerová chce kvůli tomu jejich nasazování omezit. Producenti masa obvinili ekology ze šíření paniky. BUND provedl 20 kontrolních testů kuřecího masa prodávaného v supermarketech a diskontních řetězcích v Berlíně, Hamburku, Kolíně nad Rýnem, Norimberku a v okolí Stuttgartu. "Každý druhý vzorek byl kontaminován zárodky rezistentními vůči antibiotikům," uvedl šéf organizace Hubert Weiger.

Kontrolou loni neprošlo 7 procent masných výrobků. Jaké jsou hříchy výrobců?

10. 1. 2012 | Zdroj: iHNed.cz | Článek Článek

Uzené prkénko

Více než sedm procent masných výrobků neprošlo minulý rok bez problémů kontrolou Státní potravinářské a zemědělské inspekce. Také kvůli použití strojně odděleného masa nebo zaznamenané vyšší aktivitě vody. Co to znamená pro jakost výrobku, který kupujeme? Potraviny z českých obchodů jsou zdravotně nezávadné, což je samozřejmě dobře. Důkazy, že kvalita nejde ruku v ruce s bezpečností, se ale množí. Naposledy se do kompromisu mezi supermarkety a výrobci, založeného na (relativně) nízké ceně za (reálně) nízkou kvalitu, opřela zpráva o činnosti Státní zemědělské a potravinářské inspekce za minulý rok. „V komoditě masných výrobků nevyhovělo za loňský rok mírně přes sedm procent výrobků,“ říká Michal Spáčil ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce. „Kontroly se ovšem zaměřují na typy výrobků, u nichž je vyšší pravděpodobnost vad.“

Ministr Tomáš Chalupa jednal s ministrem nerostných surovin a energetiky Mongolska

10. 1. 2012 | Zdroj: Ministerstvo životního prostředí | Článek Článek

Ministr Tomáš Chalupa se setkal s mongolským ministrem nerostných zdrojů a energetiky Dashdorjem Zorigtem. Hlavním tématem jednání byla oblast nerostných surovin a jejich těžba. Ministr Tomáš Chalupa ocenil především velmi dobré vztahy obou zemí a dosavadní spolupráci v oblasti geologického mapování a hydrologie, na kterou lze v budoucnu navázat. V této souvislosti zmínil možnost spolupráce s českými odborníky v oblasti zajištění vodních zdrojů pro udržitelnou těžbu nerostných surovin v poušti Gobi, zejména v okolí města Sainshand. Ministr Chalupa také připomněl vysokou expertní úroveň a aktuální působení českých firem v Mongolsku. Mongolský ministr Dashdorj Zorigt vyzdvihl spolupráci s Českou geologickou službou mj. v souvislosti s aktivitami v rámci zahraniční rozvojové spolupráce České republiky v sektoru životního prostředí.

Pivovar Radegast uspoří ročně milion hektolitrů vody

10. 1. 2012 | Zdroj: FinančníNoviny.cz | Článek Článek

Pivo

Milion hektolitrů vody uspoří ročně nošovický pivovar Radegast díky milionovým investicím do moderních technologií. V loňském roce byla hlavní investicí instalace nového kompresoru pro výrobu stlačeného vzduchu. Představitelé pivovaru to dnes řekli na tiskové konferenci. "Za poslední tři roky se nám podařilo snížit spotřebu vody o 25 procent," řekl vedoucí služeb pivovaru Břetislav Vláčil. Kompresor snižuje roční spotřebu vody o 250.000 hektolitrů. Umožňuje totiž efektivní ohřev chladicí vody, a tím její další využití, které dřív nebylo možné. Voda se dále využívá v teplovodním hospodářství pivovaru. Manažer pivovaru Ivo Kaňák uvedl, že Radegast patří mezi nejúspěšnější pivovary v celé skupině SABMiller, která provozuje stovku pivovarů po celém světě. "Daří se nám neustále snižovat spotřebu elektrické energie, tepla i vody. V oblasti spotřeby vody jsme se dostali někde na úroveň 2,8 hektolitru na hektolitr vyrobeného piva, což je obrovský přínos i v ekonomice závodu," řekl Kaňák.

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info