Za týden půjde na trh 2,19 milionu lahví Svatomartinských vín

Od příští neděle půjde na trh rekordních 2,193 milionu lahví Svatomartinských vín. Je to o zhruba 200.000 více něž loni. Značku letos získalo 380 vzorků od 122 vinařů a vinařských firem. Počet vzorků se mírně zvýšil, vinařských firem je zhruba stejně jako loni. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl Vinařský fond.

Tradičně nejvíce dodají vinaři odrůdy Müller Thurgau se 106 víny. Z bílých vín nabídku Svatomartinských doplní ještě 39 Muškátů moravských a 22 vín odrůdy Veltlínské červené rané.

Svatovavřinecké vévodí růžovým vínům se 74 víny, zatímco u červených Svatovavřineckých mohou zájemci vybírat z 35. Modrý Portugal dominuje mezi červenými se 70 víny a nabídku doplňuje Modrý Portugal rosé s 21 víny. Cuvée neboli směs více odrůd bude zastoupena 13 víny.

Celkem se o udělení značky Svatomartinské ucházelo 431 vzorků, pouze 12 procent z nich v hodnocení neuspělo. "Za nízkým počtem vyřazených vzorků stojí příznivé léto a ty dva týdny času navíc na výrobu," uvedl hlavní sommeliér Národního vinařského centra Marek Babisz. Podle něj také roste zkušenost vinařů s produkcí mladých vín. K hodnocení přihlašují vesměs jen velmi dobrá vína.

Mezi firmami, které letos požádaly o známku Svatomartinské, jsou velké společnosti i rodinná vinařství. Například produkce společnosti Vinium z Velkých Pavlovic na Břeclavsku je letos oproti loňsku čtyřikrát vyšší. Firma chce uvést na trh 250.000 lahví Svatomartinského, loni vyrobila s touto značkou pouze 60.000 lahví. "Tento ročník vnímáme, co se týče kvality vína, za velmi dobrý. Vinobraní začalo brzy, a tak jsme měli dostatek času na to, abychom vína vyškolili na očekávanou charakteristiku mladého vína," řekl ČTK generální ředitel Vinia Libor Výleta.

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku, určená ke konzumaci po několik měsíců. Jsou to vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat osobitý charakter. Mají nižší obsah alkoholu, jsou to spíše vína suchá. Degustátorská kontrola je prověřuje ve dvou termínech, koncem října a začátkem listopadu.

První otevírání lahví nového Svatomartinského se uskuteční na svátek svatého Martina 11. listopadu v 11:00 na slavnostních akcích v Čechách a na Moravě. Hlavní akci plánuje Vinařský fond v centru Brna. Svatomartinská vína si získávají stále větší oblibu také v zahraničí, například na Slovensku, v Rakousku, Německu, nezřídka zamíří i do exotičtějších destinací.

Statistika Svatomartinských 2012:

Název vínaPočet vzorků
Müller Thurgau106
Muškát moravský39
Veltlínské červené rané22
Svatovavřinecké růžové74
Modrý Portugal růžové21
Svatovavřinecké35
Modrý Portugal70
Cuvée

13

KategoriePočet vzorků
Svatomartinské bílé170
Svatomartinské růžové99
Svatomartinské červené111
OblastPočet vzorků
Čechy10
Morava370

Zdroj: Vinařský fond

 

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info