Zasedly si české úřady na polské dovozy? Ptejte se šéfa SZPI

Zdálo se, že Česko už má potravinové skandály v hlavní roli s polskými dovozy za sebou. V pondělí však přestřelka mezi úřady obou zemí začala nanovo. Spor se vede o interní dokument české inspekce, který získaly polské úřady. Postoj Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) čtenářům iDNES.cz objasní její šéf Martin Klanica v pátek od 9:30.

S blížícími se Vánocemi má kromě sporů o dovozy potravinářská inspekce plné ruce práce i s kontrolami potravin v tuzemských obchodech. Na svém webu Potraviny na pranýři se v poslední době nejčastěji vyskytuje vadné víno. Šéfa SZPI se proto můžete zeptat i na kontroly alkoholu nebo vánočních trhů.

Jádro aktuálního potravinového sporu mezi Polskem a českými úřady se točí kolem interního sdělení SZPI, které se dostalo do polských rukou. V dokumentu, který se v médiích objevil v pondělí, se výslovně říká, že se zákazem dovozu potravin z EU do Ruska dojde zřejmě ke zvýšenému dovozu přebytků potravin určených pro ruský trh. „Protože bezpečnostní kritéria těchto potravin jsou jiná než v EU, bude provedena kontrolní akce kvůli ověření požadavků na bezpečnost, jakost a značení potravin.“

„Poněvadž významným exportérem potravin do Ruské federace je Polsko, bude kontrola cílena především na produkty původem z Polska,“ stojí v interním předpisu, který se neměl dostat ven. Dále se píše, že u kontrol masných a mléčných výrobků, ryb, čerstvého ovoce a zeleniny bude hlavní pozornost zaměřena na polské potraviny.

Polské ministerstvo zemědělství reagovalo podrážděně, vadí mu, že kontroly se mají zaměřit především na polské výrobky a žádná jiná země není v dokumentu zmíněna.

Pod interním sdělením je podepsán Jindřich Pokora, ředitel odboru kontroly, laboratoří a certifikace SZPI.

Inspekce se hájila: „S panem Pokorou jsme o tom hovořili, rozhodně neodešel žádný dokument, který by bezdůvodně vyzýval k zaměřování se na potraviny polského původu,“ sdělil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Polský ministr zemědělství Marek Sawicki uvedl, že bude informovat Evropskou komisi kvůli diskriminačnímu postupu českých orgánů.

Mezitím šéf českého resortu Marián Jurečka hájil české úřady. Ve středu svému polskému protějšku poslal dopis, ve kterém se ho snaží přesvědčit o tom, že na polské výrobky si nikdo „nezasedl“. Podle dat, která posílá, české dozorové orgány více kontrolovaly potraviny z Německa, Nizozemska a Belgie, než z Polska (viz. grafy ve fotogalerii).

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info