ASZ ČR jednala nejen o inovativním pastevním projektu s Výzkumným ústavem živočišné výroby
02.05.2024 | ASZ
Asociace soukromého zemědělství ČR klade značný důraz na vytváření realistických a jasně formulovaných návrhů pro zlepšení tuzemské agrární politiky. K tomu je zapotřebí intenzivní spolupráce s předními odborníky, kteří se věnují nejenom zemědělské produkci, ale i implementaci inovací či výsledků výzkumu do praxe. Právě za tímto účelem se v pondělí 29. dubna uskutečnilo setkání mezi Předsednictvem ASZ ČR a zástupci Výzkumného ústavu živočišné výroby, kteří přivítali členy Asociace na svém pracovišti v pražské Uhříněvsi.
Spolupráce mezi ASZ ČR a VÚŽV funguje již delší dobu a její podoba byla formulována dokonce i ve formě memoranda. Jeho jádrem je kooperace zaměřená na snahu převádět výsledky výzkumů do praxe, podpora šetrných postupů a moderních i tradičních metod v rámci udržitelného zemědělství a chovu hospodářských zvířat a celková součinnost ve výzkumné činnosti a praktickém využití poznatků. Možných směrů spolupráce je celá řada, a to také díky široké paletě témat, jimž se VÚŽV věnuje. Jedná se například o reprodukční biologii, molekulární genetiku, šlechtění hospodářských zvířat, ale také o etologii a welfare, kvalitu a udržitelnost produkce či technologii chovu.
Ředitel Pavel Čermák a předseda Rady instituce a zároveň bývalý náměstek pro výzkum Luděk Bartoň členům Předsednictva během dubnového setkání představili aktuální činnosti ústavu, jeho zaměření a ambice. Také vzhledem ke značným úspěchům, kterých ústav dosáhl v oblasti tuzemských i mezinárodních výzkumných projektů, je pro ASZ ČR důležité, aby vzájemný kontakt pokračoval – kromě základního výzkumu klade ústav značný důraz rovněž na výzkum aplikovány. Propojení vědeckých poznatků a inovací včetně praktických zkušeností s chovem je podstatnou podmínkou pro oboustranný rozvoj vědecké i selské činnosti.
Jaroslav Šebek, předseda ASZ ČR, poznamenal, že v jistých ohledech lze vidět analogii mezi situací vědců a sedláků – obě skupiny zápolí s udržením stabilní kontinuity svých činností a s dlouhodobým plánováním včetně ekonomických limitů spojených nejenom s veřejnými prostředky, ale i celkovým stavem ekonomiky. To je pro oba typy činností zásadní, nicméně z mnoha různých důvodů – včetně těch administrativních a byrokratických – je takové plánování mnohdy těžko uskutečnitelné. Také z toho důvodu je nadějnou zprávou, že se během dubnového setkání podařilo projednat možnou spolupráci na zcela konkrétním projektu.
Výhledově by totiž výzkumníci z VÚŽV i na základě námětů a doporučení ASZ ČR chtěli vytvořit modelovou, demonstrační a experimentální pastvinu na své výzkumné farmě v Netlukách. Šlo by o vytvoření širší skladby různých způsobů pastvy dle typu a podmínek provozovaného chovu (například silvopastevní, regenerativní, syntropická či zimní vypásání meziplodin na orné půdě), přičemž by bylo možné přesně sledovat, jaká pozitiva a negativa přináší tyto způsoby udržování pastvin nejenom organizaci a zootechnice skotu, ale také produkci, welfare zvířat, půdě a rovněž různým kombinacím pastevního porostu, biodiverzitě a sekvestraci uhlíku či snížení emisí methanu. Jednalo by se přitom o výzkum zaměřený nejen na chov drůbeže, prasat a mléčného skotu, ale také na odchov, což by tento projekt učinilo výjimečným vzhledem k doposud nedostačující pozornosti věnované právě možnostem odchovu mláďat mléčného skotu. Pastviny i vnější oplocení by oddělovaly pro ukázku i mikroklimatické přínosy různé typy krajinných prvků jako větrolamy, aleje a stromořadí.
Zástupci Předsednictva zdůraznili, že členská základna ASZ ČR je pestrá, což znamená, že bude možné zajistit součinnost se sedláky, kteří představují pestrou škálu přístupů k hospodaření. Zároveň potenciální výsledky z výzkumu této modelové pastviny mohou zpětně přispět k vylepšení každodenních postupů na konkrétních statcích. V tomto směru by tak pokračovala linie spolupráce zaměřená na hospodaření rodinných farem jakožto zástupců udržitelného způsobu péče o krajinu a hospodářská zvířata.
Zástupci ASZ ČR zdůraznili, že spolupráci považují za důležitou a oboustranně výhodnou. VÚŽV je hlavní českou vědeckou institucí působící v oborech zootechnického výzkumu a biologických a biotechnologických základů živočišné výroby. Už během podepsání zmíněného memoranda poznamenal Pavel Čermák, že chce činnost ústavu více nasměrovat k aplikovanému výzkumu a větší spolupráci se zemědělskou, šlechtitelskou, ale i potravinářskou praxí. ASZ ČR může pomoci k tomu, aby výzkumné činnosti byly napojeny na konkrétní praxe a aby zohledňovaly vícero možných přístupů. Takový typ kooperace mezi selskou veřejností a expertní sférou považuje ASZ ČR za zásadní a bude usilovat o intenzivní průběh této spolupráce.
Mgr. Lukáš Senft, mediální oddělení ASZ ČR
Další články v kategorii
- Rohlik prodal třetí emisi dluhopisů za tři mld. Kč a navýšil ji o miliardu (08.12.2024)
- FAO: Světové ceny potravin byly v listopadu nejvyšší za 19 měsíců (07.12.2024)
- Boj proti nehygienickým návykům v obchodech. Jak inovativní přístupy ovlivní nákup potravin? (06.12.2024)
- Místa prodeje vánočních kaprů je třeba nahlásit SVS (06.12.2024)
- Itálie je proti dohodě o obchodu se zeměmi Mercosur, uvádí ANSA (06.12.2024)
- Cena kávy dosáhla historického maxima. Češi si opět připlatí (06.12.2024)
- Evropa nám chce znovu snížit příjmy, varují zemědělci kvůli obchodní dohodě (06.12.2024)
- Rada NP Č.Švýcarsko schválila doplněné zásady péče,promítl se do nich požár 2022 (06.12.2024)