Články ze dne 3. 2. 2012

Europoslanci zamítli nová nutriční značení na potravinách

3. 2. 2012 | Zdroj: Euractiv.cz | Článek Článek

Evropská unie

Europoslanci včera zamítli návrh, který by potravinářským firmám dal více možností, jak propagovat výrobky se sníženým obsahem tuku, cukru nebo soli. Sdružení na ochranu spotřebitelů jejich rozhodnutí přivítali – nové typy značení by prý byly pro spotřebitele matoucí. Spotřebitelé jsou zvyklí na pultech obchodů nacházet potraviny se zdravotními a nutričními tvrzeními. „Nízkotučný“ jogurt nebo rostlinné tuky „s nízkým obsahem cholesterolu“ zná asi každý. Podle zdravotnických a spotřebitelských organizací mohou být ale některá taková tvrzení matoucí, neboť spotřebitel nemusí být schopen informace o nutričních údajích vyhodnotit.

Kanadský výzkum řepky kanoly resistentní vůči krytonosci

3. 2. 2012 | Zdroj: ÚZEI, Agronavigator.cz | Článek Článek

Řepka květ

Pro kanadské pěstitele kanoly bude brzy dostupný další nástroj pro potlačování škůdce – brouka krytonosce šešulového (Ceutorhynchus obstrictus). Šlechtitelé rostlin ve spolupráci s entomologem vyvinuli kanolu resistentní vůči krytonosci, která bude pomáhat chránit výnosy, snižovat náklady na aplikace insekticidů a omezovat škody na užitečném hmyzu. Krytonosec šešulový přišel nejdříve do Severní Ameriky v oblasti Vancouveru a pak se rozptýlil jižně do Spojených států. V Kanadě byl poprvé objeven na jihu provincie Alberta v roce 1995. V roce 1999 došlo k prvnímu velmi vážnému zamoření krytonoscem, vysvětluje Dr. Lload Dosdall z university v Albertě, který vedl entomologickou složku tohoto výzkumu.

Každoroční téma - divoká prasata

3. 2. 2012 | Zdroj: Silvarium | Článek Článek

prase divoké

To, že divočáci páchají škody na zemědělských kulturách a že se toto stalo i na golfovém hřišti, nám samozřejmě není lhostejné. Každoročně spolupracujeme s vlastníky zemědělských pozemků na zabránění škod touto zvěří. Bez této vzájemné spolupráce se škodám jen těžko zamezuje. Divoká prasata se dokonale přizpůsobila životu v současné kulturní krajině, kde se dokážou skrývat a vyhýbat nástrahám činěným člověkem. V zimních měsících se zdržují v rozsáhlých lesních komplexech, po zbytek roku se stěhují do polních kultur. Odtud pak vychází za potravou i několik kilometrů daleko.

Trh s biopotravinami stále stagnuje, nejen kvůli krizi

3. 2. 2012 | Zdroj: E15 on line | Článek Článek

Trh s biopotravinami v posledních dvou letech oproti původním optimističtějším předpovědím stagnoval a podle předpovědi agentury Incoma GfK tomu tak bude i v budoucnu. Vyplývá to z vyjádření zástupců trhu na konferenci Retail Summit 2012. Důvodem přitom není jen vliv krize. Podle posledních dostupných údajů agentury Green marketing Češi utratili v roce 2009 za biopotraviny 1,77 miliardy korun, tedy zhruba stejně jako o rok dříve.

Dánsko požaduje rozhodnutí o pěstování GMO

3. 2. 2012 | Zdroj: APIC-AK | Článek Článek

GMO

Dánsko jako předsednická země EU vyvíjí tlak v oblasti zelených biotechnologií. Národní zákazy pěstování v jednotlivých členských zemích EU by měly být nově regulovány, pokud možno v Radě Evropské unie pro životní prostředí v březnu. Dánsko předložilo listinu o kompromisu při povolování geneticky modifikovaných organismů (GMO). Podle ní by měly být umožněny dohody jednotlivých členských států EU s navrhovateli, v nichž výrobce GM osiva upustí od prodeje v některých těchto státech.

Budvaru se daří, Bendl chce i tak odvolat jeho šéfa

3. 2. 2012 | Zdroj: Aktuálně.cz | Článek Článek

Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) se chystá odvolat dlouholetého šéfa Budějovického Budvaru Jiřího Bočka. Stát by se tak mohlo už v nejbližších dnech. Důvodem jsou prý například vleklé spory o známku Budweiser Bier s americkým pivovarem Anheuser Busch. Bočkův nástupce zatím není znám, spekuluje se o tom, že by se jím mohl stát jihočeský podnikatel Pavel Dlouhý, píší Hospodářské noviny. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) se ve vládě o změnách ve vedení čtvrtého největšího pivovaru v zemi zatím nemluvilo, sám je ale nevyloučil.

Kukuřice posílila v očekávání slabší úrody

3. 2. 2012 | Zdroj: Colosseum | Článek Článek

Kukuřice - klasy

Kukuřice rostla včera třetím dnem v řadě, protože horší počasí zhoršuje výhledy příští úrody. Toto se týká především Brazílie a Argentiny. Zároveň se však zvýšila poptávka po kukuřici z USA, které jsou jejím největším vývozcem. U.S. vývozci prodali v minulém týdnu 912 000 tun kukuřice. To je o 56% více než byl průměr v předchozím měsíci. Naopak celkové tržby z prodeje kukuřice zaznamenaly nižší 5,6 % propad než původně očekávaný 10 procentní pokles.

Budvar: Výroky Mze mohou poškodit jméno podniku

3. 2. 2012 | Zdroj: Denik.cz | Článek Článek

Výroky náměstka ministra zemědělství Romana Bočka, jenž před zahájením mimořádného auditu v Budvaru zpochybnil postup a výsledky pivovaru při řešení soudních sporů ve známkoprávní oblasti, mohou podle vedení Budějovického Budvaru velmi vážně poškodit jak dobré jméno podniku, tak jeho obchodní zájmy v tuzemsku a zejména v zahraničí. V reakci na interpretaci výroků Bočka v médiích to dnes řekl mluvčí Budvaru Petr Samec. „Předjímaly jakýsi nedobrý stav pivovaru, přičemž do dnešního dne nebyl zkontrolován ani jediný doklad,“ uvedl mluvčí.

Mléko se zvýšeným obsahem melatoninu v Rusku

3. 2. 2012 | Zdroj: ÚZEI, Agronavigator.cz | Článek Článek

Mléko

Mléko je nejen představitelem vyvážené stravy, ale i zdrojem širokého spektra bioaktivních látek, které mají vliv na činnost a funkce trávicího traktu, na funkce imunitního systému, na mikrobiologickou aktivitu (antibiotický a probiotický účinek). Mezi bioaktivní látky patří imunoglobuliny, antibakteriální peptidy, bílkoviny, oligosacharidy a lipidy, ale i hormony, které se dostávají do krve nebo lymfy z endokrinních žláz. Pro vytvoření 1 l mléka proteče přes mléčnou žlázu 400 l krve, z níž se hormony dostanou do mléka. Jen část hormonů se zúčastňuje syntézy mléka.

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info