Články ze dne 24. 1. 2012

V NP Šumava se daří snižovat stavy jelení zvěře

24. 1. 2012 | Zdroj: Silvarium | Článek Článek

Jelen 1

Zaměstnancům Správy Národního parku Šumava se daří redukovat zvýšený stav zvěře v lesích. Sčítání zvěře na jaře 2011 potvrdilo trend mírného zvýšení stavů jelení zvěře, a proto musel být plán lovu na rok 2011 zvýšen na 700 kusů. „Celkem bylo uloveno 686 kusů jelena lesního. Podle platné legislativy se ale do celkových počtů započítává nalezený a zjištěný úhyn, který k 31. prosinci činil 23 kusů. Můžeme tedy říct, že plán lovu jelení zvěře jsme splnili,“ říká Adam Jirsa, který má péči o jelení zvěř v Národním parku Šumava na starosti.

Ceny komodit na plodinové burze jsou stabilní

24. 1. 2012 | Zdroj: ČTK | Článek Článek

Obilí

Ceny komodit na Plodinové burze Brno jsou stabilní, změny byly za poslední dva týdny pouze minimální. Rostou zejména ceny krmných obilovin. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila Plodinová burza Brno. "Obchod sleduje snahu zvýšit ceny, což při nižší poptávce je problematické," uvedl sekretář burzy Karel Zezula. Zvýšení cen se týká především krmných obilovin. Například cena krmné pšenice stoupla o 135 korun na tunu, krmného ječmene o 125 korun na tunu.

MRSA v mase

24. 1. 2012 | Zdroj: Osel.cz | Článek Článek

Maso vepřové v prodejně 2

Nákupy v masných krámech a supermarketech na území tří amerických států daly představu o tom, jak často si s vepřovým domů nosíme i nebezpečné rezistentní stafylokoky. Jsou na tom lépe ti, kdož jsou ochotni si připlatit za kvalitu z alternativního chovu, v němž antibiotika a růstové stimulátory nepoužívají? Honem na nebezpečné patogeny v řeznických krámech by se dal nazvat počin vědců z University of Iowa a Výzkumného ústavu pro zemědělství a obchod v Minnesotě. Motivoval je k tomu fakt, že v USA se množí stafylokokové infekce a u mnohých zdroj nákazy se nedaří zjistit.

Rostoucí koupěschopnost v Asii ohrožuje stavy ryb v oceánech

24. 1. 2012 | Zdroj: FinančníNoviny.cz | Článek Článek

Mořské ryby

Nárůst koupěschopnosti obyvatel Asie vytváří hrozbu pro zásoby některých druhů mořských ryb - vzácných a drahých, které si mohou dovolit movití spotřebitelé. Upozorňují na to odborníci, kteří se ve filipínské Manile sešli na konferenci OSN o oceánech, jejich nadměrném vytěžování a znečištění. Rostoucí prosperita, zejména v Asii, zvyšuje poptávku po dražších rybách, jako jsou některé druhy kaniců a tuňáků, uvedla Jackie Adlerová, koordinátorka oddělení mořských a pobřežních ekosystémů při Programu OSN pro životní prostředí (UNEP). "Už se nespokojí s ančovičkami," poznamenala.

Ještě letos přibude nová CHKO. Jejich celkový počet se ale nemění

24. 1. 2012 | Zdroj: Ekolist.cz | Odkaz Odkaz

Ministerstvo životního prostředí plánuje letos vyhlásit Chráněnou krajinnou oblast (CHKO) Máchův kraj v okolí Doks. ČTK v nedávné zprávě informovala, že se tím počet stávajících chráněných krajinných oblastí zvýší na 26. Není tomu tak. „Nová“ CHKO Máchův kraj vznikne rozšířením a přejmenováním stávající CHKO Kokořínsko. Název této staronové CHKO bude Kokořínsko-Máchův kraj. Jak Ekolistu potvrdil vedoucí správy CHKO Kokořínsko Ladislav Pořízek i ministerstvo životního prostředí, celý legislativní proces je veden jako vyhlášení CHKO Kokořínsko - Máchův kraj.

Výbor doporučil Senátu schválit novelu zákona o osivu

24. 1. 2012 | Zdroj: ČTK | Článek Článek

Senátní hospodářský výbor dnes doporučil senátorům, aby schválili vládní novelu zákona o oběhu osiva a sadby. Jde o osivo užívané převážně v národních parcích či chráněných krajinných oblastech. Novela přejímá pravidla nové evropské směrnice ze srpna 2010 a lhůta pro její převzetí uplynula loni 30. listopadu. Novelu podpořili všichni přítomní členové výboru napříč stranami.

Budeme ještě jíst české vepřové?

24. 1. 2012 | Zdroj: Denik.cz | Článek Článek

Vepř z blízka

Stavy prasat soustavně klesají a soběstačnost je v tomto ohledu už jen poloviční. Říká se, že vepřové s knedlíkem a zelím je české národní jídlo. Není však vyloučeno, že z talířů se v budoucnu vytratí. Tedy ne, že by tato skvělá kombinace snad vymizela z jídelních lístků. Půjde „jen“ o to, že maso na přípravu do České republiky doputuje ze zahraničních jatek a že ty české budou bez práce. V posledních dvaceti letech stavy hospodářských zvířat v Česku neustále klesají. V roce 1989 se v domácích vepřínech chovalo téměř pět milionů prasat, z toho 312 000 prasnic.

Český grunt buduje síť farmářských obchodů

24. 1. 2012 | Zdroj: E15 on line | Článek Článek

Farmářská tržiště míří i do kamenných prodejen. Jejich síť buduje společnost Český grunt, která v lednu otevřela svoji osmou prodejnu. Tuzemská firma, která vznikla v roce 2010, využila rostoucího zájmu lidí o nakupování potravin přímo od farmářů a místních zpracovatelů. „Letos plánujeme otevřít nejméně šest prodejen Český grunt, z toho ještě jednu vlastní v Praze,“ řekl deníku E15 jednatel Aleš Kotěra. Firma buduje nové pobočky hlavně na principu franšízy. „Myšlenka se ujala. Pomáhá nám, že se nyní hodně řeší kvalita potravin,“ tvrdí Kotěra.

Kávě pomohl lepší výhled zásob

24. 1. 2012 | Zdroj: Colosseum | Článek Článek

Káva zrno

Včera cena kávy typu Arabica propadla nejvíce za celý týden kvůli předpovědi růstu světových zásob této komodity. Dle International Coffee Organization by v sezóně, která začala v říjnu loňského roku, měla celosvětová produkce vzrůst na 132,4 milionu pytlů. To je o 3,8 milionu pytlů více než se očekávalo ještě v prosincovém výhledu. Pro zajímavost, jeden pytel kávy váží 60 kg. Dle analytiků oslovených agenturou Bloomberg, čeká zpracovatelský průmysl na ještě větší propad cen, než začne opět nakupovat.

Rusko zakázalo dovoz malých přežvýkavců

24. 1. 2012 | Zdroj: ÚZEI, Agronavigator.cz | Článek Článek

Ovce

Díky výskytu schmallenberského viru zakázalo Rusko dovoz ovcí a koz z Německa, Belgie a Nizozemska, skotu se zákaz zatím netýká. Podle Nikolaje Vlasova se ale nedá vyloučit, že nebude zákaz rozšířen i na skot. Kromě toho je možné, že dojde i k rozšíření zákazu na další evropské země. Zákaz se vztahuje na maso, vedlejší jatečné produkty, sperma a embrya ovcí a koz.

V Evropě se schyluje k válce farmářů o dotace

24. 1. 2012 | Zdroj: Denik.cz | Článek Článek

Evropská unie

Zemědělci z nových členských zemí Evropské unie vztyčují prapor k bitvě. Na druhé straně ringu budou stát farmáři ze starých zemí. „Chtějí si udržet svoje výhody. Nové země se po dlouhých letech sjednotily a dospěly ke svým požadavkům,“ vysvětlil vyhrocenou situaci mezi evropskými zemědělci prezident Agrární komory Jan Veleba.

Zlepšování životních podmínek zvířat nesmí podlomit konkurenceschopnost evropského zemědělství

24. 1. 2012 | Zdroj: MZe ČR | Článek Článek

Jednotné nařízení o společné organizaci trhů se zemědělskými produkty a strategie ochrany a dobrých životních podmínek zvířat pro období 2012 – 2015 byly hlavními tématy, o kterých diskutovali ministři zemědělství na dnešním zasedání Rady pro zemědělství a rybářství v Bruselu. Návrh jednotného nařízení o společné organizaci trhů reaguje především na budoucí výzvy pro zemědělství a venkovské oblasti. Těmi jsou životaschopná výroba potravin, udržitelné využívání přírodních zdrojů a vyvážený územní rozvoj.

Poplatky za odnětí lesních pozemků možná výrazně vzrostou

24. 1. 2012 | Zdroj: ČTK | Článek Článek

Les kmeny listnáče protisvětlo

Poplatky za odnímání lesních pozemků by mohly do budoucna vzrůst v průměru až na čtyřnásobek současné výše. Vyplývá to z novely lesního zákona, kterou ve středu projedná vláda. Nová právní úprava má mimo jiné také nově vymezit základní povinnosti odborných lesních hospodářů a zavést systém pro klasifikaci lesních pozemků a jejich zařazování do lesnického typologického systému.

Klaus podepsal zákon, který má ukončit spor s Evropskou komisí

24. 1. 2012 | Zdroj: Ekolist.cz | Odkaz Odkaz

Prezident republiky Václav Klaus podepsal novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Tato novela má ukončit již asi čtyřletý spor s Evropskou komisí o to, zda česká pravidla pro posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) dostatečně odpovídají evropskému právu. Pře se týká práva účastníků řízení obrátit se na soud.

Významné rozšíření virového patogenu GVA v českých vinicích

24. 1. 2012 | Zdroj: Zahradaweb.cz | Článek Článek

Vinohrad zelený

V selektovaných vinicích v šesti lokalitách České republiky byl zjišťován výskyt Grapevine virus A (GVA). V tomto článku je vyhodnoceno napadení rostlin dvaceti odrůd révy vinné (Vitis vinifera L.). Bylo zjištěno, že vzorky testované sérologickou metodou DAS-ELISA byly infikovány v rozsahu 0 – 47 %, průměrně 27 %. Nejvyšší počet detekcí GVA byl u odrůd Müller Thurgau, Neuburské a Frankovka.

Tepelné ošetření sušených vajec

24. 1. 2012 | Zdroj: MZe ČR | Článek Článek

Na základě studie maďarských vědců může být učiněn závěr, že aplikované tepelné ošetření sušených vajec při teplotách 50 - 55 °C po dobu 6 - 24 hodin může zvýšit jejich bezpečnostní vlastnosti bez významného zhoršení vlastností fyzikálních. V experimentu maďarských výzkumníků byly vzorky sušených vajec (infikovaných bakterií Salmonella enteritidis pro mikrobiální testy) tepelně ošetřeny teplotou 50,38 – 54,62 °C po dobu 6,41 – 24,09 hodin a testovány na pokles počtu bakterií Salmonella nebo změnu jejich rozpustnosti a barvy.

V Olomouckém kraji meziročně navýšili výrobu masa

24. 1. 2012 | Zdroj: vetweb.cz | Článek Článek

Maso vepřové v prodejně 2

Zemědělské podniky z Olomouckého kraje meziročně zvýšily v prvních třech čtvrtletích loňského roku produkci masa. Bez drůbežího masa vyrobily 20.054 tun, což je o 7,4 procenta meziročně. V celé zemi produkce masa v prvním pololetí klesla o 2,7 procenta (ČSÚ). Produkce hlavní komodity regionu, vepřového masa, loni vzrostla.

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info